Arama

SpaceX bu sefer başaramadı

1 yıl önce


SpaceX bu sefer başaramadı
ad image

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na başlatmayı planladığı kargo uçuşu, Dragon kapsülündeki dev hata sonrasında iptal edildi. NASA’nın araştırmaları için ISS’e birtakım araçlar götürmeyi planlayan SpaceX, roket motorunda kritik sorunlar keşfettiğini söyledi.

NASA ve SpaceX arasındaki iş birliğinin son örneği olan CRS-25 adlı uçuş iptal edildi. Normal şartlarda 10 Haziran’da Falcon 9 roketiyle ISS’e gitmesi planlanan Dragon kapsülü, son kontrollerden geçemedi. SpaceX’in açıklamasına göre, itici gaz ve oksitleyici olarak kullanılan hidrazinde sorunlar yaşandı.

Dragon kapsülünde kullanılan Draco motoru, uzay aracının yörüngeye girerek manevra yapmasını mümkün kılıyor. İzole bölgede yaşanacak sızıntılar ise roketin manevra yapmasını engelleyebilir ve hatta patlamasına bile yol açabilir.

“Önümüzdeki inceleme ve testleri desteklemek için itici gaz ve oksitleyici boşaltıldı. Sorunların kesin kaynağı ve nedeni belirlendikten sonra, NASA ve SpaceX ekipleri yeni bir hedef fırlatma tarihi belirleyecek ve açıklayacak.”

SpaceX, NASA’nın EMIT programı için kargo gönderecekti. Bu program, iklim değişikliğini takip etmeye yönelik çalışmaların bir parçasını oluşturuyor. Ajans, Dünya’nın kurak bölgelerinden gelen mineral tozu incelemek ve çöllerden atmosferde taşınan tozun, Dünya üzerindeki etkilerini analiz etmek istiyor.

Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image

You may also be interested in;

Google VR Yolda !

Google VR Yolda !

6 yıl önce
Yorumlar

ad image

1xbet  |  

betnano

betturkeygiris.org  |   tipobet365  |