Arama

Küresel çip krizi

1 yıl önce


Küresel çip krizi
ad image

Son yıllarda baş gösteren küresel çip sıkıntısı, teknoloji üzerine üretim yapan bütün şirketleri etkilemeye devam ediyor. Özellikle Covid-19 ile elen pandemi ve karantina süreçleri, çip tedariklerinde büyük aksamalara neden oldu. Tüm dünyayı etkileyen tedarik zincirinin yakın zamanda bitmeyeceği ön görülürken birçok şirket bu krizden büyük yaralar almaya devam ediyor.

Küresel çip krizinden darbe alanlar kervanına son olarak Jaguar Land Rover (JLR) katıldı. Şirket, 2021 yılı boyunca üretimde büyük sıkıntılar çekti. Arz talep dengesini yakalamakta güçlük çeken şirket, 2021’in son çeyreğinde 80 binden biraz fazla sayıda araba üretti. Bu satışların ardından geçen yılın aynı zamanlarına göre yüzde 37,6 oranında bir düşüş yaşadı.

Şirket, son çeyrekte geçen yıla göre 12 milyon dolar kaybetti. Ancak JLR, 2021’in üçüncü çeyreğine göre nispeten kâr elde etti. İki çeyrek arasında yüzde 22 büyüme yaşayan şirket 6,3 milyar dolar kazandı. Yine de bu krizden henüz kurtulamayan şirket, talebi karşılayabilmek adına çıkış yolları arıyor. JLR’nin CEO’su Thierry Bolloré yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Yarı iletken tedarikleri bu çeyrekte satışları kısıtlamaya devam ederken, ürünlerimiz için araçlarımızın arzu edilirliğinin altını çizen çok güçlü bir talep görmeye devam ediyoruz.

Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image

You may also be interested in;

MALATYA

MALATYA

6 yıl önce
FETHİYE

FETHİYE

6 yıl önce
BODRUM

BODRUM

6 yıl önce
Yorumlar

ad image

1xbet  |  

betnano

betturkeygiris.org  |   tipobet365  |