Arama

Elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti

1 yıl önce


Elektrikli otomobilleri şarj etmenin maliyeti
ad image

Elektrikli otomobiller dünya genelinde her geçen gün artmaya devam ediyor. Özellikle şarj maliyetlerinin içten yanmalı motora sahip otomobillere kıyasla uygun olması ve çevreci olmaları elektrikli otomobilleri tüm dünyada ön plana çıkarıyor. 

Ülkemizdeki elektrikli otomobil şarj maliyetleri 31 Aralık itibariyle zamlandı. Yeni yılda dolar kurundaki artışlar ve diğer sebepler nedeniyle gerçekleşen zamlar sonrasında elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri neredeyse iki kat arttı. Bu durumla birlikte elektrikli otomobillerin içten yanmalı motora sahip otomobillere kıyasla şarj maliyet avantajı azaldı. 

Tarifelere baktığımızda geçtiğimiz yıl sahip olduğunuz Tesla Model 3’ünüzü %80 şarj edebilmeniz için 72 TL ödemeniz gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte bu fiyat 177 TL’ye yükseldi. Bir diğer örneğimiz ise Hyundai Kona. Kona, elektrikli otomobiller arasındaki en uygun modeller arasında yer alıyor ve kullanıcılarına 480 km menzil sunuyor. 

Geçtiğimiz yıl Kona’yı %80 şarj edebilmek için 114 TL ödemeniz gerekiyordu. Bu rakam, zamlarla birlikte 260 TL’ye yükseldi. Hyundai Kona’nın benzinli versiyonunun deposunu %80 doldurmak için bugünün şartlarıyla yaklaşık 540 TL vermeniz gerekiyor. Aracın deposunu tamamen doldurmak içinse yaklaşık 670 TL vermeniz gerekiyor. Ancak menzil bu işi değiştiriyor. 

Menzile göre hesapladığımızda elektrikli Hyundai Kona %80 şarj ile yaklaşık 400 km yol alıyor. Ancak benzinli Hyundai Kona, %80 dolu benzin deposu ile yaklaşık 800 km menzil sunuyor. Elektrikli de 800 km yol alabilmek için 520, benzinli de 540 TL vermeniz gerekiyor. Fiyatlara baktığımızda iki aracın maliyeti arasında yaklaşık 20 TL farklılık bulunuyor.

Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image

You may also be interested in;

MALATYA

MALATYA

6 yıl önce
FETHİYE

FETHİYE

6 yıl önce
BODRUM

BODRUM

6 yıl önce
Yorumlar

ad image

1xbet  |   betturkeygiris.org  |   tipobet365  |