TUSAŞ açıkladı

TUSAŞ açıkladı

Son yıllarda savunma sanayi alanına ciddi yatırımlar yapan ülkemiz, bu yatırımların karşılığını da almaya devam ediyor. Bunlara TSK’nın taarruz helikopteri ihtiyaçlarını karşılama amacıyla geliştirilen ATAK T129 helikopterini örnek gösterebiliriz. Son olarak ATAK, ilk yurt dışı teslimatını da bir süre önce gerçekleştirdi.

Hatırlanacağı üzere TSK’nın yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü’nün de aktif olarak kullandığı ATAK T129 için geçtiğimiz yıl Pakistan ve Filipinler‘den satın alma isteği gelmiş, ancak yurt dışına bağımlı olunan bazı bileşenler nedeniyle şimdiye dek ihracatı yapılamamıştı.

Geçtiğimiz saatlerde ATAK T129 ile ilgili beklenen gelişme yaşandı. Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ tarafından yapılan sosyal medya paylaşımlarında Türkiye’nin ilk ATAK helikopteri ihracatının Filipinler’e gerçekleştirildiği duyuruldu.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı;

Helikopterimizin ilk ihracatını gerçekleştirdik. Filipinler’de gerçekleştirilen resmi törenle ATAK’larımız resmen Filipinler envanterine girmiş oldu. Hayırlı olsun.

Bunun dışında İsmail Demir, ülkemizin Savunma ve Havacılık sektöründeki karnesini de açıkladı;

Türkiye’nin Savunma ve Havacılık sektöründe yılın ilk 3 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 48.6’lık artışla 961 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.