Türkiye’de otomobil satışları

Türkiye’de otomobil satışları

Hem ikinci el hem de sıfır otomobil fiyatlarının astronomik seviyelere ulaştığı günümüzde, sıfır bir araba satın almak yüksek maaşlara sahip olan kişilerin için bile oldukça zor hale geldi. Otomobil sektöründeki karmaşa devam ederken Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), içerisinde bulunduğumuz 2022 yılının Ocak-Nisan dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azalarak 222 bin 574 adet, otomobil pazarı ise yüzde 21 oranında azalma ile 162 bin 398 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubunda, üretim yüzde 11, ağır ticari araç grubunda yüzde 22 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 10 oranında arttı.

2021 yılı Ocak-Nisan dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 9, hafif ticari araç pazarı yüzde 10 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 5 azaldı.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 11 oranında, otomobil ihracatı ise yüzde 21 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 301 bin 722 adet, otomobil ihracatı ise 167 bin 795 adet düzeyinde gerçekleşti.

Yine bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı Dolar bazında paralel seviyede gerçekleşirken, Euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 arttı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.