Telefonlara deprem uyarı sistemi

Telefonlara deprem uyarı sistemi

Xiaomi, Endonezya ve Çin destekli kurumlar ile başlattığı bir ortaklık sonrasında, bazı akıllı telefon modellerine deprem uyarı sistemi ekledi. Xiaomi’nin Deprem Erken Uyarısı (EEW) özelliği MIUI 12, 12.5 ve 13 için sunulacak.

Deprem dalgasından çok daha hızlı olan elektrik dalgalarından yararlanan Xiaomi Deprem Erken Uyarısı (EEW) özelliğinin, depremden saniyeler öncesinde uyarı verebildiği ifade edildi. MIUI 12, 12.5 ve 13 için sunulacak sistem; depremin büyüklüğünü, tahmini zamanını ve derinliğini önceden gösterebilecek.

Deprem Erken Uyarısı’nı aktifleştiren Endonezya’daki Xiaomi kullanıcıları, yazılı ve sesli uyarılar alarak önceden korunma şansına sahip olacak. Xiaomi, sistemin en az dört veya daha fazla büyüklükteki depremlerde uyarı vereceğini söylüyor.

Çinli üretici, devlet kurumlarıyla birlikte geliştirdiği deprem uyarı sistemi hakkında şunları paylaştı:

“Deprem izleme ajansı bir deprem tespit ettiğinde, erken uyarı bilgilerini özel bir kanal aracılığıyla Xiaomi sunucusuna senkronize edecek. Xiaomi, etkilenen bölgelerdeki kullanıcılara erken uyarı bilgilerini anında iletmek için öncelikli kanalı kullanacak.”

Daha önce de deprem gibi doğal afetler konusunda insanları uyarmak için teknoloji kullanılmıştı. 2016 yılında UC Berkely ve Deutsche Telekom’un geliştirdiği uygulama, sismik sallantıyı önceden algılamak ve kullanıcıları uyarmak için akıllı telefonlardaki ivmeölçerleri kullanıyordu.

MyShake adlı bu uygulamanın sonuçları ise tam olarak beğenilmedi. Uygulamayı yükleyen kullanıcılar, pil gücünü tükettiğini ve tekrarlanan uyarılar verdiğini ve bazen hiç uyarı vermediğini bildirdi. MyShake geliştiricileri ise teknolojilerinin geleneksel sismik ağların yerini alamayacağını kabul etmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?
Gayrimenkul Danışmanı Ahmet Dağ Kimdir ?
Gayrimenkul Danışmanı Ahmet Dağ Kimdir ?