SpaceX bu sefer başaramadı

SpaceX bu sefer başaramadı

SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na başlatmayı planladığı kargo uçuşu, Dragon kapsülündeki dev hata sonrasında iptal edildi. NASA’nın araştırmaları için ISS’e birtakım araçlar götürmeyi planlayan SpaceX, roket motorunda kritik sorunlar keşfettiğini söyledi.

NASA ve SpaceX arasındaki iş birliğinin son örneği olan CRS-25 adlı uçuş iptal edildi. Normal şartlarda 10 Haziran’da Falcon 9 roketiyle ISS’e gitmesi planlanan Dragon kapsülü, son kontrollerden geçemedi. SpaceX’in açıklamasına göre, itici gaz ve oksitleyici olarak kullanılan hidrazinde sorunlar yaşandı.

Dragon kapsülünde kullanılan Draco motoru, uzay aracının yörüngeye girerek manevra yapmasını mümkün kılıyor. İzole bölgede yaşanacak sızıntılar ise roketin manevra yapmasını engelleyebilir ve hatta patlamasına bile yol açabilir.

“Önümüzdeki inceleme ve testleri desteklemek için itici gaz ve oksitleyici boşaltıldı. Sorunların kesin kaynağı ve nedeni belirlendikten sonra, NASA ve SpaceX ekipleri yeni bir hedef fırlatma tarihi belirleyecek ve açıklayacak.”

SpaceX, NASA’nın EMIT programı için kargo gönderecekti. Bu program, iklim değişikliğini takip etmeye yönelik çalışmaların bir parçasını oluşturuyor. Ajans, Dünya’nın kurak bölgelerinden gelen mineral tozu incelemek ve çöllerden atmosferde taşınan tozun, Dünya üzerindeki etkilerini analiz etmek istiyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.