Rusya’dan Google’a dava

Rusya’dan Google’a dava

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi hiç kuşkusuz tüm dünyada yankı uyandırdı. Yaşanan insanlık dramına tepki olarak yapılan siyasi ve ticari yaptırımlar, Rusya ve Rus halkı için durumu zora sokmaya devam ediyor. Öte yandan Rusya, kendisi için takınılan bu tavrı fazla buluyor. Ülke, son olarak Google’a dava açıyor.

Rusya’nın iletişim düzenleyicisi Roskomnadzor Cuma günü yaptığı açıklamada Google ve bazı teknoloji şirketlerini hedef aldı. Savaşın başlamasıyla beraber, teknoloji ve dijital dünyada da tam bir kaos yaşanıyor. Roskomnadzor, Google’a kişisel veri mevzuatını ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açtı.

Rusya, Ukrayna’ya başlattığı işgalin ardından zor günler geçiriyor. Özellikle teknoloji dünyasından büyük darbe alan ülke, temel ihtiyacı olan bazı teknolojileri Çin ve Endonezya’dan sağlıyor. Google gibi birçok dev teknoloji şirketlerii Rusya’ya yaptırımlar uyguladı.

Öte yandan Rusya ve Google’ın ilk çatışması bununla sınırlı değil. Rusya, geçtiğimiz aylarda Rus kullanıcıların verilerini ülke dışına sızdırdığı gerekçesiyle Google’a 47 bin dolar para cezası vermişti. Bunun gibi birçok ufak çaplı ceza ile karşı karşıya gelen ikili, bu kez büyük bir davanın eşiğinde.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.