Maske ve Tulum İçin En İyi Malzeme Nedir

Bilim adamları koronavirüsten en iyi korumayı bulmak için günlük eşyaları test ediyorlar. Yastık kılıfları, pazen pijamaları ve origami vakum torbaları adaydır.

Maske ve Tulum İçin En İyi Malzeme Nedir

Bilim adamları koronavirüsten en iyi korumayı bulmak için günlük eşyaları test ediyorlar. Yastık kılıfları, pazen pijamaları ve origami vakum torbaları adaydır.
Sağlık görevlileri, koronavirüs pandemisi sırasında yüzlerimizi kumaşla örtmemizi önerdi . Ancak en çok koruma sağlayan malzeme hangisidir?
EN 14683 Bu standard, ameliyathanelerde ve benzer özelliklere sahip diğer tıbbi ortamlardaki cerrahi işlemler sırasında enfeksiyon etkenlerinin personelden hastalara (ve tam tersi durumlarda hastalardan personele) bulaşmasını sınırlamak amacıyla tasarlanan cerrahi maskeler için deney yöntemleri ile imalat ve performans özelliklerini kapsar.
EN 149 Bu standard, ortamdan uzaklaşılamayan durumlarda, parçacıklara karşı koruma amaçlı kullanılan solunumla ilgili koruyucu cihazlardan filtreli yarım maskelere ait asgarî özellikleri kapsar.
Standardlara uygun maske testleri yaptırmanız önerilir.
Basit bir yüz kaplaması, enfekte olmuş bir kişinin öksürüklerinden veya hapşırmalarından çıkan mikropları engelleyerek koronavirüsün yayılmasını azaltabilirken, uzmanlar , uyum ve kalitesine bağlı olarak, ev yapımı maskelerin kullanıcıyı gelen mikroplardan ne kadar koruyabileceği konusunda kullanılan malzemeden dolayı daha fazla değişiklik olduğunu söylüyor.
Ülke çapında bilim adamları, mikroskobik parçacıkların filtrelenmesinde daha iyi bir iş çıkaran günlük malzemeleri tanımlamayı kendi başlarına üstlendiler. Son testlerde, HEPA fırın filtreleri ve elektrikli süpürge torbaları, 600 sayımlı yastık kılıfı katmanları ve pazen pijamalarına benzer kumaşlar iyi skor aldı. Eşarplar ve bandana malzemesi en düşük puanlara sahipti, ancak yine de küçük bir parçacık yüzdesini yakaladı.
Test edilen malzemelerden herhangi birine sahip değilseniz, basit bir ışık testi, bir kumaşın maske için iyi bir aday olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.
Araştırmacılar, laboratuvar çalışmalarının maskede sızıntı veya boşluk olmadan mükemmel koşullar altında yapıldığını hatırlamanın önemli olduğunu söylüyor, ancak test yöntemleri bize malzemeleri karşılaştırmanın bir yolunu veriyor. Bazı ev yapımı maskeler için filtrasyon derecesi düşük gibi görünse de, evimizde kalan ve toplumda sosyal mesafeyi uygulayan çoğumuz - tıbbi çalışanlar için gereken yüksek koruma düzeyine ihtiyaç duymuyoruz. Daha da önemlisi, herhangi bir yüz kaplaması hiçbirinden daha iyidir , özellikle de virüsü olan ancak bilmeyen bir kişi tarafından giyilirse.
En iyi performans gösteren tasarımlar, iki kat yüksek kaliteli, ağır “adana pamuğu” ndan yapılmış bir maske, kalın batik kumaştan yapılmış iki katmanlı bir maske ve iç pazen ve dış katmanı olan çift katmanlı bir maske
Bulaşıcı maddelere karşı koruyucu giysi için performans gereklilikleri ve test yöntemleri EN 14126 standardında düzenlenmiştir. EN 14126'ya göre test edilen koruyucu giysi, biyolojik olarak kirlenmiş sıvıların (ıslak bakteri penetrasyonu) penetrasyonuna karşı direnci garanti eder.
Enfeksiyöz ajanlara karşı korunmak için kullanılan giysi malzemeleri için özel gereksinimler, cildin ve kullanıcının biyolojik maddelerle potansiyel temasından korunmasını garanti eder, böylece mikropların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. EN 14126 uyarınca tulum testi sertifikalı koruyucu giysiler biyolojik tehlike piktogramı ile tanımlanabilir.
EN 14126 standardı, koruyucu giysi malzemeleri için aşağıdaki testleri kapsar:
sentetik kan kullanarak penetrasyon testi (ISO / FDIS 11603)
virüslere karşı direnç (ISO / FDIS 16604)
bakterilere karşı direnç (ISO / DIS 22610)
biyolojik olarak kontamine olmuş aerosollerin penetrasyon direnci (ISO / DIS 22611)
kirli toza karşı direnç (ISO / DIS 22612)
Bu testleri EUROLAB Laboratuvar tarafından yaptırabilirsiniz.

Maske Testi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.