Küresel çip krizi

Küresel çip krizi

Son yıllarda baş gösteren küresel çip sıkıntısı, teknoloji üzerine üretim yapan bütün şirketleri etkilemeye devam ediyor. Özellikle Covid-19 ile elen pandemi ve karantina süreçleri, çip tedariklerinde büyük aksamalara neden oldu. Tüm dünyayı etkileyen tedarik zincirinin yakın zamanda bitmeyeceği ön görülürken birçok şirket bu krizden büyük yaralar almaya devam ediyor.

Küresel çip krizinden darbe alanlar kervanına son olarak Jaguar Land Rover (JLR) katıldı. Şirket, 2021 yılı boyunca üretimde büyük sıkıntılar çekti. Arz talep dengesini yakalamakta güçlük çeken şirket, 2021’in son çeyreğinde 80 binden biraz fazla sayıda araba üretti. Bu satışların ardından geçen yılın aynı zamanlarına göre yüzde 37,6 oranında bir düşüş yaşadı.

Şirket, son çeyrekte geçen yıla göre 12 milyon dolar kaybetti. Ancak JLR, 2021’in üçüncü çeyreğine göre nispeten kâr elde etti. İki çeyrek arasında yüzde 22 büyüme yaşayan şirket 6,3 milyar dolar kazandı. Yine de bu krizden henüz kurtulamayan şirket, talebi karşılayabilmek adına çıkış yolları arıyor. JLR’nin CEO’su Thierry Bolloré yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.

Yarı iletken tedarikleri bu çeyrekte satışları kısıtlamaya devam ederken, ürünlerimiz için araçlarımızın arzu edilirliğinin altını çizen çok güçlü bir talep görmeye devam ediyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?
Gayrimenkul Danışmanı Ahmet Dağ Kimdir ?
Gayrimenkul Danışmanı Ahmet Dağ Kimdir ?