İnşaat firması Carillion iflasını verdi

Dünya üzerinde önemli inşaat projelerine imza atan Carillion isimli İngiliz merkezli inşaat şirketi 1.5 Milyar Sterlinden fazla borcundan dolayı iflasını istediği ve tasviyesinin kabul edildiği bildirildi.

İnşaat firması Carillion iflasını verdi


 
Özellikle İnşaat ve hizmet sektöründe yaptığı işlerle tanınan İngiltere merkezli inşaat firmasının borçlarından dolayı iflasını istediği kaydedildi. Dünya üzerinde çok sayıda inşaat projesi gerçekleştiren dev inşaat firmaso Carillion, dev borç batağında bayrağı çekti. Carillion iflasını istedi.

İngiltere'nin önde gelen inşaat firmaları arasında yer alan, dünya üzerinde pek çok alt yapı ve üst yapı projelerinde dev işlere imza atan Carillion isimli inşaat şirketinin dev borçları nedeniyle iflas ettiği öğrenildi.

Konuyla alakalı olarak Reuters tarafından gündeme getirilen haberin ayrıntılarına göre sözleşmelerde yaşanan yüksek maliyetli gecikmeler ve yeni sözleşmelerin azalmasıyla ortaya çıkan kârlılık uyarıları ve 1 milyar sterlini aşan birinci yarı yıl zararı üzerine Carillion bugün zorunlu tasfiyeyi kabul ettiği bildirildi.

Dev inşaat firması Carillion başkanlık görevini sürdüren isim Philip Green tarafından yapılan sond akika açıklamasında ise, "Son günlerde iş planımızı desteklemek için ihtiyaç duyduğumuz finansmanı sağlayamadık ve bu nedenle, büyük bir üzüntüyle bu kararı aldık" dedi. Royal Bank of Scotland, Santander UK, HSBC gibi bankalara devasa büyüklüklerde borcu olduğu ifade edilen Carillion isimli dev inşaat şirketinin borçları ve yükümlülükleri 1.5 milyar sterlini aştığı kaydedildi.

Carillion inşaat şirketinin imza attığı önemli dev projeler arasındfa daha önce tamamladığı Londra Operası binası, Süveyş Kanalı karayolu tüneli ve Kanada`da Toronto Union istasyonu gibi oldukça büyük çaplı inşaat projeleri olduğu kaydedildi.

Türkiye'de olduğu gibi şirkete Kayyum benzeri bir müdürün atıldığı ifade edilirken, şirketin faaliyetlerini sürdüreceği şirketin web sitesinde yapılan açıklama ile duyuruldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ulaş Sungur Kimdir?
Ulaş Sungur Kimdir?
Gayrimenkul Danışmanı Ahmet Dağ Kimdir ?
Gayrimenkul Danışmanı Ahmet Dağ Kimdir ?