Avrupa’daki binek otomobil satış rakamları

Avrupa’daki binek otomobil satış rakamları

Otomobil pazarı, pandeminin etkisiyle birlikte büyük oranda sarsıldı. Pandemi sonrasında ortaya çıkan çip krizi ve bazı parçaların tedarik zincirindeki sıkıntılar neticesinde otomobil firmaları üretimlerini azalttı ve bazı dönemlerde fabrikalarını kapattı.

JATO Dynamics tarafından yayınlanan verilerde 28 Avrupa ülkesindeki otomobil satışları incelendi. Yayınlanan rapora göre 2021 yılında Avrupa’da 11 milyon 750 bin otomobil satışı gerçekleşti. 2021 yılındaki satışlar, 2020 yılındaki satışlara kıyasla yüzde 1.6, pandemi öncesinde 2019 yılındaki satışlara kıyasla yüzde 26 geriledi.

Raporda satışlarda düşüşler gözükse de elektrikli otomobiller için yükseliş gözüküyor. Aralık ayında plug-in hybrid (şarj edilebilir hibrit) otomobiller, toplam satışın yüzde 29.3’ünü oluşturdu. Bu oran, yaklaşık 278.000 satışa tekabül ediyor. Yayınlanan raporda şu sözlere yer verildi:

“Aralık ayında, düşük emisyonlu araçlar da %29,3 ile yeni bir aylık pazar payı rekoru kırdı. PHEV’lerin ve BEV’lerin popülaritesi, bayilerde daha iyi bulunabilirlik ve hükümetlerin tüketicileri geleneksel otomobillerden uzaklaşmaya teşvik etme çabalarının devam etmesiyle desteklendi. Bu büyüme seviyesi, Norveç (%90), Hollanda (%64), İsveç (%61) ve Danimarka (%57) dahil olmak üzere çeşitli pazarlarda gerçekleşti.”

Yıl genelinde şarj edilebilir hibrit otomobiller tüm satışların yüzde 19’unu oluşturuyor. 2021 yılında gerçekleşen 2 milyon 250 bin satış, 2020 yılında gerçekleşen 1 milyon 420 bin satıştan yüzde 58 oranında daha fazla. Bu durum, politikaların işe yaramaya başladığını ve elektrikli otomobillerin kullanıcılar tarafından kabul edilmeye başladığını gösteriyor.

Avrupa’da Aralık ayında en çok satılan otomobiller listesinde Tesla Model 3, 27.358 satış ile birinci sırada yer alıyor. Tamamen elektrikli otomobillerin de satışı her geçen gün artıyor. Renault ZOE de Avrupa’da Aralık ayında en çok satılan otomobiller arasında yer alıyor. Bu otomobiller arkasında Volvo ve Peugeot gibi üreticilerin şarj edilebilir hibrit otomobilleri geliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.