Arama

Ydü, Kırgızistan’da Akademik İşbirliği Protokolü İmzaladı

7 yıl önce

Türkiye, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te gerçekleştirilen Kafkasya Üniversiteleri Birliği’nin 6.Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. Toplantı sonunda Azerbaycan, İran, Ukrayna ve Kırgızistan Üniversite Rektörleri ile Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ) arasında Akademik ve Kültürel İşbirliği Protokolü imzalandı.

Ydü, Kırgızistan’da Akademik İşbirliği Protokolü İmzaladı
ad image
Türkiye, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’te gerçekleştirilen Kafkasya Üniversiteleri Birliği’nin 6.Olağan Genel Kurul Toplantısına katıldı. Toplantı sonunda Azerbaycan, İran, Ukrayna ve Kırgızistan Üniversite Rektörleri ile Yakın Doğu Üniversitesi(YDÜ) arasında Akademik ve Kültürel İşbirliği Protokolü imzalandı.
Akademik ve Kültürel İşbirliği Protokolü, Yakın Doğu Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’den de çok sayıda üniversite arasında imzalandı.
Törende, YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Üniversite Rektörleri, YDÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahreddin Sadıkoğlu ve YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hüseyin Turan hazır bulundu.
“BÖLGEMİZE VE KAFKASYA’YA BÜYÜK YARARLAR SAĞLAYACAK"
"Kafkasya Üniversiteler Birliği içerisinde karşılıklı var olan ilişkilerimizi daha ileriye taşıyarak projelerin, araştırmaların, yayınların, öğrenci ve öğretim değişimlerinin özel önemi vardır” diyen YDÜ Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, “Madde parçalandıkça küçülüyor, bilgi ise büyüyor. Gerçekleştirdiğimiz bu işbirliği protokollerini de ben buna benzetiyorum. Bu protokoller sadece bölgemiz açısından değil üniversitelerin bulundukları bölgelere de Kafkasya’ya da taşarak bilginin, ortak projelerin paylaşılmasını ve çoğalmasını sağlayacaktır" dedi.
ORTAK ARAŞTIRMALAR, PROJELER VE YAYINLAR YAPILACAK
Kırgız-Türkiye Manas Üniversitesi’nde gerçekleşen ve akademik anlamda sınırları çizmek maksadıyla imzalanan protokoller uyarınca Yakın Doğu Üniversitesi ile protokol imzalanan üniversiteler bünyesinde bulunan fakülte, enstitü ve yüksekokullarda sürdürülen eğitim ve öğretimin geliştirilmesi ve uluslararası standartlara uyumlu hale getirilmesi konusunda ortak çalışmalar yapılacak. Her iki üniversite de tüm eğitim-öğretim alanlarında ortak konular üzerinde bilimsel araştırmalar, projeler ve bilimsel yayınlar yapacak.
ÜNİVERSİTELER ARASINDA ÖĞRETİM ÜYESİ VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİMİ OLACAK
Yapılan anlaşmalarda her iki üniversitenin birlikte çalışma yapılacak olan bilim dallarının önceden bildirilmesi kaydı ile öğretim elemanı değişimi yapabileceği ve staj durumunda öğrenci değişimi yapabileceği belirtildi. Yakın Doğu Üniversitesi, Akademik işbirliğine imza koyan üniversiteler ile kongre, sempozyum, atölye çalışmaları gibi ortak bilimsel toplantılar ve spor yarışmaları düzenleyecek ve düzenlenen etkinliklere birbirlerini davet edecekler; düzenlenen ikili ortak etkinliklerde her iki üniversiteyi kapsayan tanıtıcı faaliyetlere yer verecekler.
PROTOKOLÜ İMZALAYAN ÜNİVERSİTELER;
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (Prof. Dr. Durmuş Deveci) , Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (Prof. Dr. İrfan Aslan), Kastamonu Üniversitesi (Prof. Dr. Seyit Aydın), Erzincan Üniversitesi (Prof. Dr. İlyas Çapoğlu), Erzurum Teknik Üniversitesi (Prof. Dr. Muammer Yaylalı), Bartın Üniversitesi (Prof. Dr. Ramazan Kaplan) , Tunceli Üniversitesi (Prof. Dr. Ubeyde İpek), Bayburt Üniversitesi (Prof. Dr. Selçuk Çoşkun) , Uşak Üniversitesi (Prof. Dr. Sait Çelik) , Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (Prof. Dr. Mansur Harmandar) , Siirt Üniversitesi (Prof. Dr. Murat Erman), Niğde Üniversitesi (Prof. Dr. Adnan Görür),Ordu Üniversitesi (. Dr. Tarık Yarılgaç) , İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (Prof. Dr. Galip Akhan) , Başkent Üniversitesi (Prof. Dr. Mehmet Haberal) , Universıty Of Applıed Scıence And Technology (Prof. Dr. Mohammad Akhbari) , Melitopol State Pedagogical University (Prof. Dr. Valentin Molodychenko), Azerbaycan Devlet Aqrar Üniversitesi (Prof. Dr. İbrahim Ceferov) ile akademik işbirliği protokolüne imza koydu.
Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image
Yorumlar

ad image

1xbet  |   betturkeygiris.org  |   tipobet365  |  

Bonus veren siteler