Arama

Windows 10 hızlandırma rehberi

2 yıl önce


Windows 10 hızlandırma rehberi
ad image

Microsoft bir taraftan Windows 11’e geçiş hazırlığı yaparken bir diğer taraftan ise Windows 10 sistemler için destek sunmaya devam ediyor. Her ne kadar Windows 11 selefine göre oldukça hızlı olsa da bazı donanımsal eklentiler tüm kullanıcıların yeni işletim sistemine geçmesini engel olma ihtimali var. Aynı zamanda Windows 11’in henüz hazır olmadığı ve hatalarla boğuştuğu da ilk gelen izlenimler arasında. Bu anlamda Windows 10 kullanıcıları için hızlandırma rehberi hazırladık.

Microsoft, her ne kadar sürekli iyileştirmeler yapsa da Windows aslında belli bir çalışma pratiğine sahip. Bu anlamda da Windows 10 hızlandırma yöntemleri de benzer nitelikte. Bununla birlikte Windows 10 hızlandırma yolları için kullanacağınız en pratik yöntem hali hazırda donanımsal yükseltmeler yapmak. İşte “Windows 10 nasıl hızlandırılır?” sorusuna verdiğimiz 10 pratik yanıt.

Windows için belki de en büyük dertlerden biri başlangıçta açılan programlar. Ne yazık ki her yeni yüklenen program, bir şekilde kendini başlangıca ekliyor. Bu başlangıçta açılan her program, bilgisayarınızın yavaş açılmasına neden oluyor.

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile SSD desteğini de artırdı. Bu anlamda eğer bilgisayarınızın SSD’si yoksa ya da bu SSD kapasitesini artırma imkanınız varsa önemli bir eşiği geçmiş oluyorsunuz. Özellikle Windows 10 hızlandırma için sistemi SSD üzerine kurmanız önemli. Böylece hem açılış hem de işletim sistemi kullanımında önemli bir hızlanma göreceksiniz.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için Ctrl+Alt+Del kombinasyonu ile ya da başlangıç menüsünden Windows simgesine sağ tıklayarak Görev Yöneticisi’ni açmanız gerekiyor. Görev Yöneticisi üzerinden Başlangıç sekmesine geldiğinizde başlangıçta etkin olan uygulamaları görmeniz mümkün. Ayrıca bu uygulamaların başlangıç hızını ne derecede etkilediğini görebiliyorsunuz.

Bilgisayarlar özellikle ilk kurulum sonrası üretici firmaların Windows’a yerleştirdiği gereksiz bazı uygulamalar içerir. Sistemi yoran ve zamanla yavaşlamasına neden bu programlara bloatware programlar adı veriliyor.

Peki ama bloatware yazılımlar nasıl kaldırılır? Ayarlar>Sistem>Uygulamalar ve özellikler menüsüne sırasıyla geldikten sonra Windows 10’da yer alan tüm uygulamaların listesi karşınıza çıkar. Burada kullanmadığınız ve işinize yaramayan uygulamaları tespit edip silmeniz Windows 10 hızlandırma için oldukça önemli.

Windows 10 hızlandırma için diğer bir basit ama pratik yöntem ise arka planda çalışan uygulamaları kapatmanız. Bugünün modern bilgisayarları arka planda birden çok işlemi aynı anda yapabilme becerilerine sahip. Ancak birden fazla işlevi aynı anda yerine getiren işletim sistemi bir süre sonra hantallaşabilir.

Özellikle bazı uygulamalar kapatmış olsanız bile arka planda çalışmaya devam ediyor olabilir. Bu anlamda kullanmadığınız uygulamaların sistemi yormasını engellemek önemli. Yine arka planda kapattığınızı düşündüğünüz uygulamaların varlığı Windows 10 performansı için kabusa dönüşebiliyor.

Microsoft, Windows 7 ile başladığı menüler ve simgelerde kullandığı özel efektlerle çok daha şık bir tasarımı benimsemeye başladı. Ancak bu şık görünüm Windows 10 performansından ödün vermemize de neden olabiliyor. Bu anlamda Windows 10 hızlandırma için bu özel efektleri de kapatmanız önemli.

Bunun için Ayarlar>Hakkında>Sistem Bilgileri>Gelişmiş Sistem Ayarları> Performans>Ayarlar adımlarını takip etmeniz gerekiyor. Yine Başlat menüsünde yer alan arama çubuğuna sysdm.cpl kodunu yazarak da bu menüye hemen ulaşmanız mümkün.

Windows 10 hızlandırma yolları arasında kapatmanız gereken bir diğer görsel efekt ayarı ise saydamlık efekti. Ayarlar>Kişiselleştirme>Renkler üzerinden ulaştığınız menüde Başlangıç, görev çubuğu ve hızlı işlem merkezini saydam yap seçeneği açık olarak karşınıza çıkacak.

Windows 10 sistemler için SSD oldukça önemli olsa da HDD halen bilgi güvenliği açısından çok daha korunaklı bir yapıda. Eğer bilgisayarınızda HDD bulunuyorsa Windows 10, bu hard diske yüklü olmasa bile birleştirme işlemi bilgisayarınızın daha hızlı çalışması için önemli.

Bunun için tek yapmanız gereken Windows 10 başlat menüsünde yer alan arama çubuğuna birleştir yazmanız. Karşınıza çıkacak Sürücüleri Birleştir ve İyileştir uygulaması ile HDD birleştirmeniz mümkün. Bu uygulamayı açtığınız zaman HDD durumunu ve birleştirme gerekip gerekmediğini de görebiliyorsunuz.

Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar tozlanmaya müsait parçalar içeriyor. Bu anlamda da masaüstü için atı ayda bir dizüstü için ise daha kapalı bir sistem olduğu için yılda bir temizlenmesi önemli. Peki ama bilgisayar temizliği Windows 10 hızlandırma için neden gerekli?

Bildiğiniz gibi toz, donanımların düzgün çalışmasını engelleyen en önemli dış etkenler arasında. Bu anlamda bilgisayar parçalarının temizlenmesi önemli. Masaüstü için bu temizliği kendiniz de yapabilmeniz mümkün. Bir elektrkli süpürge, fırça gibi araçlar ile bilgisayarınızı tozlardan arındırmanız mümkün. Ayrıca bu temizlik sonrası işlemcinin termal macununu da değiştirebilirsiniz.

Windows, her gece bilgisayarınızın güvenlik ve bakımını gözden geçiriyor. Otomatik olarak her gün gerçekleşen bu bakım ayarını kontrol etmek önemli. Bu ayarı yanlışlıkla kapatmış olabilirsiniz. Yine bilgisayarınız fişe takılı olmadığı zaman yani yeterli pil gücü yoksa Windows günlük bakımı devre dışı bırakıyor. Bu anlamda Denetim Masası>Güvenlik ve Bakım üzerinden bu menüye ulaşabilirsiniz.

Sayfada bakım başlığına tıkladığınzda açılan menüde otomatik bakım ibaresini görmeniz gerekiyor. Eğer bu ibare yer almıyorsa otomatik bakımı açmanız gerekiyor. Bunun içinse Bakım ayarlarını değiştire tıklayıp, menüden bu ayarı yapmanız gerekiyor.

Windows 10 hızlandırma yöntemlerinden bir diğeri ise Oyun Modu’nun kapatılması. Bu ayar Windows 10 kurulduğu zaman açık olarak geliyor. Özellikle oyun oynarken performansı artıran mod, arka planda ekran görüntüsü alma, kayıt yapma gibi günümüz oyuncuları için önemli araçlar sunuyor.

Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image

You may also be interested in;

Google VR Yolda !

Google VR Yolda !

7 yıl önce
Yorumlar

1xbet  |   betturkeygiris.org  |   tipobet365  |  

Bonus veren siteler