Arama

Türkiye’de otomobil satışları

10 ay önce


Türkiye’de otomobil satışları
ad image

Hem ikinci el hem de sıfır otomobil fiyatlarının astronomik seviyelere ulaştığı günümüzde, sıfır bir araba satın almak yüksek maaşlara sahip olan kişilerin için bile oldukça zor hale geldi. Otomobil sektöründeki karmaşa devam ederken Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), içerisinde bulunduğumuz 2022 yılının Ocak-Nisan dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verilerini açıkladı.

Toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 azalarak 222 bin 574 adet, otomobil pazarı ise yüzde 21 oranında azalma ile 162 bin 398 adet olarak gerçekleşti. Ticari araç grubunda, üretim yüzde 11, ağır ticari araç grubunda yüzde 22 ve hafif ticari araç grubunda yüzde 10 oranında arttı.

2021 yılı Ocak-Nisan dönemine göre ticari araç pazarı yüzde 9, hafif ticari araç pazarı yüzde 10 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 5 azaldı.

Bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı adet bazında yüzde 11 oranında, otomobil ihracatı ise yüzde 21 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam ihracat 301 bin 722 adet, otomobil ihracatı ise 167 bin 795 adet düzeyinde gerçekleşti.

Yine bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı Dolar bazında paralel seviyede gerçekleşirken, Euro bazında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 arttı.

Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image

You may also be interested in;

MALATYA

MALATYA

6 yıl önce
FETHİYE

FETHİYE

6 yıl önce
BODRUM

BODRUM

6 yıl önce
Yorumlar

ad image

1xbet  |   betturkeygiris.org  |   tipobet365  |