Arama

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk İşlemcisini Duyurdu

2 yıl önce

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk İşlemcisini Duyurdu

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk İşlemcisini Duyurdu
ad image

 

Apple geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği etkinlik ile dünyanın ilk 5 nm mimariye sahip olan işlemcisi, M1'i tanıttı. Yeni MacBook serisi için özel olarak geliştirilen bu işlemci adından sıklıkla söz ettirecek bir mimari ile tasarlandı ve üretildi.

Birçok avantaj sunan bu işlemcinin, en büyük avantajı ise, Watt/performans açısından sağlayacağı avantajlar olarak gözüküyor.  Ayrıca birçok farklı özellik sunan bu seri, önceki nesile göre 10 kata varan performans artışlarını kullanıcıya vaat ediyor.

5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi

5 nm mimariye sahip ilk bilgisayar işlemcisi olma özelliği ile Dünya'da bir ilk olan M1 serisi, beraberinde geldiği işletim sistemi BigSur ile oldukça büyük şeyler vaat ediyor. Yeni özellikler ve ek performans artışları ile işlemci, yeni seri bilgisayarların birçoğunda kullanılacak.

Ne Gibi Avantajlar Sağlayacak?

16 milyar transistörü içerisinde barındıran M1, CPU, GPU ve ön bellek gibi donanımları tek bir yerde topluyor. Bu sayede alan tasarrufu sağlamakla birlikte, enerji tüketimi konusunda da avantajlar sağlıyor. Ayrıca 8 çekirdeğe sahip olan işlemci, küçük boyutlarına rağmen oldukça büyük bir iş yükünü üstelenebiliyor. Bu da cihazların performansında oldukça yüksek performans artışlarını beraberinde getiriyor.

Hız Konusunda Neler Vaat Ediyor?

Çift çekirdekli MacBook Air ile benzer düzeyde performans sergiliyor olan bu işlemci, bunu daha düşük güç tüketimi ile sağladığı için tercih edilecek gibi görünüyor.

Etiketler :
vadi

Beğendim
Bayıldım
Komik Bu!
Beğenmedim!
Üzgünüm
Sinirlendim
Bu içeriğe zaten oy verdiniz.

ad image

You may also be interested in;

Google VR Yolda !

Google VR Yolda !

6 yıl önce
Yorumlar

ad image

1xbet  |   betturkeygiris.org  |   tipobet365  |   gebze avukatbetnano giriş

betnano -güvenilir bahis siteleri-supertotobet-betnano