Zam Geldi Tütün satışları arttı

Son günlerde malum haberlerden sonra gariban Adıyaman Halkı bir kez daha gündeme oturdu. Adıyaman iklim koşulları gereği tarım üretimi zayıf, ticaretin sınırlı olduğu ve malesef mevsimlik işçilerin her mevsim başka şehirlere gitmek durumunda kaldığı bir şehrimiz.

Zam Geldi Tütün satışları arttı

 

Her yaz halkın bir kısmı Giresuna fındık toplamak üzere mevsimlik işçi olarak gitmekle beraber, bir kısmı da Malatya ‘ya kayısı tarlalarında çalışmak için gitmekte.Arıca Kahraman Maraşa Biber tarlalarında çalışmak için , Nevşehire patates tarlalarında çalışmak için gidenler var.

Bununla beraber yıllardır Adıyaman’ın Çelikhan bölgesinde kışları karlı, soğuk yazın ise serin havanın etkisiyle , zaten as olan sulu tarlalarda kendiliğinden Dünya markası olma yolunda giden Adıyaman Tütünü , bir diğer adıyla Çelikhan Tütünü ya da Adıyaman Çelikhan Tütünü isimleriyle markalaşma yolunda gitmektedir.

Bu gariban halk yıllardır devletine milletine sadık kalmış, teröre asla bulaşmamış ve terörün her zaman karşısında olmuştur, ancak son zamanlarda bu gariban halkın nerdeyse tek geçim kaynağı olan Adıyaman Tütün Satışı malesef terör örgütlerinin tek elindeymiş gibi lanse edilmeye çalışılıp, bu halkın ekmeğine çamur bulaştırılmaya çalışılmıştır. Bu durum Adıyaman halkını, Çelikhan tütünü Üreticilerini çok derinden etkilemiş ve sarsmıştır.

Adıyaman’da yetişen bu Kaliteli Tütün yıllar önce devlet tarafından Tekel aracılığıyla satın  alınıp kullanılıyordu ancak zamanla Tütüne KOTA getirildi ve daha sonra bu alımlar özel firmalara devredildi. Ancak bu özel firmalar bu tütünleri değerinin çok altında almaya başladı. Adıyaman tütün Satışı aslında çok karmaşık bir iş gibi görünmekte olduğundan , aslında vergisini vererek yasal zeminde bu işi yapmak isteyen bu gariban halk çoğu zaman bunun yöntemini bilememektedir.  Kıyılmış Tütün yasal mı bu sorunun cevabını aramaktadır. Yaprak Tütün satışı bildiğimiz kadarıyla yasal olmakla birlikte bunun için gerekli evrakları temin etmeniz gerekmektedir. Kıyılmış tütün satışı için ise net bişey söylemek zordur.

Malesef yıllarca ekonomik kaygılarla yaşayan ve fakir bir hayat süren bu halk bu günlerde yapılan haberlerle birlikte vekillerimizin, belediye başkanlarımızın Adıyaman Tütünü üreticilerine sahip çıkmaları, Adıyaman Tütün Çifçilerimizi gerçekten çok mutlu etmiştir.

Son haberlele birlikte sektörün büyüdüğü ve bu işten çok para kazanıldığı dair herhangi bir bilgi olmadan sadece yorumlar üzerine dayanarak yapılan haberlerde aslında Çelikhan Tütün çifçilerinin bu ürünlerini çok ucuza piyasaya sürdüğünü ve eğer hakkaniyetle bakacak olursak aslında hiç bir çifçinin zengin olmadığını göreceğiz. Bir zamanlar Çiftçi yani köylü milletin efendisi olarak görülürmüş ancak bu efendinin Tütünçiftçisi olmadığı apaçık bir gerçektir. Bilen bilir bilir Tütün üretimi bir evdeki tüm bireylerin en ufak çocuktan en yaşlısına kadar herkesin çalışmak zorunda olduğu senenin 12 ayı emek gerektiren özellikle yaz sıcağında sabahın ilk ışıklarıyla başlayıp öğlen kavurucu sıcağın altında devam eden ve gece son ışığın kaybolmasından sonra eve dönülen çok zahmetli bir iştir. Ve bu emeğin karşılığı bu olmamalıdır.

Her şeye rağmen bu zor şartlarda Çelikhanın Gariban Tütün Çifçileri ekmeği için ilk ışıkla birlikte uyanmakta ve ekmeği için bir umut için Dünyanın En kaliteli Tütününü üretmek üzere evden çıkmaktadır. Ama bu çiftçi aracı kullanmadan komisyon vermeden bu tütünü nasıl satabilir, bunun yasal yolu nedir , bunun çözümü nedir bilmiyor, Üreten, emek veren çiftçimiz Tütün Satışı ile emeğini alacak mı yoksa daha firmaların altında ezilecek mi kestirmek malesef çok zor. Her şeye rağmen en azından üretim serbest olduğu sürece evine bir ekmek götüreceği için köylü mutlu olmaktadır.

Eğer bir gün Tütün Satışı için yasaklanmaktan daha mantıklı bir çözüm bulunursa insanlar belkide emeklerine kavuşurlar.

Bu yazı yazarken amacımız tütün ve tütün tüketimini teşvik etmek değildir, tütün ürünlerinin sağlığı tehtit ettiği ve kesinlikle tüketilmemesi gerektiğine inanıyoruz ancak bu sadece gariban köylüye değil, sigara şirketlerine yasak olmalıdır, eğer sigara şirketleri bunu yapabiliyorsa çiftçimizin önü açılmalı, ülkemizde olmasa da belki dışarı ihracatı sağlanmalıdır. Biz yasal olmayan yollarla yapılan tütün satışının önüne geçilirkin, tütün çiftçisinin tütün satışını yasal yollardan yapmasına olanak sağlayacak yönlendirmelerin yapılmasını bekliyoruz. Tütün savaşları tarih boyunca devam etmiş olup, tütünün tarihine baktığımız sıkıntılı ancak ölmeyen bir sektör olduğunu görmekteyiz.

Yazılarımızı takip etmenizi öneririz.

kaynak  : https://www.adiyamantutunu.org/adiyaman-tutunu-ve-celikhan-tutunculeri-gundemde/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.