Youtube'daki Bu Açık İğrençlik Sınırlarını Zorluyor

Dün akşam saatleri itibariyle YouTube pedofili ile ilgili tahammülü çok zor bir açık bütün kullanıcıları zor durumda bırakmakta.

Youtube'daki Bu Açık İğrençlik Sınırlarını Zorluyor

Dün akşam saatleri itibariyle YouTube pedofili ile ilgili tahammülü çok zor bir açık  bütün kullanıcıları zor durumda bırakmakta. Bilmekte olduğunuz gibi, YouTube platformunun arama çubuğu sizin yazmış olduklarını otomatik bir şekilde tamamlayıp yazmış olduğunuz anahtar sözcüklere yakın durumdaki sonuçları listelemekte. Gayet düzgün  bir şekilde işleyen bu sistem çok  ilginç bir biçimde insanlara görmek istemeyecek oldukları şeyleri göstermeye başlamış oldu.

Pazar gününde kullanıcılar YouTube uygulaması ve  de masaüstü tarayıcısı üstünde arama çubuğu içerisine ''How to have'' yazdıkları zaman, iğrenç ötesindeki video tavsiyelerini almaya başladılar. Otomatik bir şekilde tamamlama net bir biçimde pedofili ve de ensest içeriği olan videoların başlıklarını sıralamaya başladı. Bu bahsi geçen videoların nasıl olup YouTube üstünde barınabilmekte olduğu bir tarafa, arama kısmında bunların görünmüş olması çok büyük bir krize sebep oldu.

Onlarca sayıdaki kullanıcının BuzzFeed News‘e ulaşım sağlamasının sonrasında, sitenin editörleri gizli pencere üstünden YouTube’u açıp ilgili kelimenin öbeğini arama satırı içerisine yazdılar. Karşılarına cidden de bu sonuçlar çıktıktan sonra olay Pazar gününde manşetleri süslemiş oldu.

Bunun üstüne YouTube  platformunun basın sözcüsü de BuzzFeed‘i arayıp hızlıca iletişime geçti. Olayın algoritmanın kişi ya da kişiler tarafından bozulup gerçekleştirilmiş olduğu ve sorumluları bulmak amacıyla çok geniş çaplı bir soruşturma açılmış olduğunu da iletti. 2016 senesinden beri  bu şekilde saldırılar aldıklarını belirtmiş olan basın sözcüsü, her defasında sorumluların tespit edilmiş olduğunu da sözlerine açık bir şekilde ekledi.

youtube arama açık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.