Yeni Telefonlarda Neden Eski İşletim Sistemi Var?

Akıllı telefon dünyası sürekli büyük bir hızla gelişiyor. Peki yeni akıllı telefonlarda neden eski işletim sistemleri bulunuyor? İşte bu hususta bir açıklama yapıyoruz.

Yeni Telefonlarda Neden Eski İşletim Sistemi Var?

Günümüzde akıllı telefonlar donanımsal anlamda sürekli gelişiyorlar ve akıllı telefon üreticileri bun bağlı olarak sürekli daha iyi donanımlara sahip akıllı telefonlar piyasaya sürüyorlar. Ancak yinede en yeni akıllı telefonda dahi en güncel işletim sistemini göremiyoruz. Aslında görüyoruz ancak bu telefon piyasaya sürüldükten çok çok sonra tesir ediyor. Yani örneğin Android Nougat işletim sistemi şuan da piyasada ancak yeni akıllı telefonlar hala Android Marshmallow işletim sistemi ile piyasaya sürülebiliyorlar. Peki bunun sebebi ne ? Neden yeni telefonlarda yeni işletim sistemleri yok da eski sürümleri kullanıyoruz?

GOOGLE İLE TELEFON ÜRETİCİLERİ UYUŞMUYOR

Bunun bir numaralı sebebi, yazılımı üreten Google ile, o yazılımı kullanan akıllı telefon üreticilerinin tarih olarak uyuşmamaları. Akıllı telefon üreticileri genellikle telefonları çok daha önceden üretirler yani yeni bir yazılımın piyasaya sürülmesini beklemezler. Örneğin Android Kitkat işletim sistemi henüz yeni bir işletim sistemiyken onun döneminde üretilen bir akıllı telefon henüz daha hazır hale gelmeden Android Lolipop işletim sistemi piyasaya sürülünce haliyle üretici de Android Kitkat yazılımı ile yoluna devam ediyor. Çünkü o telefon ona göre hazırlanmış ve yeni işletim sistemi çıktığında baştan uğraşıp ek maliyet yaratmak istemiyorlar. Haliyle akıllı telefon üreticilerinin bir numaralı tercihi o an hangi işletim sistemi yeni ve popüler ise onu kullanmaktır. Bu da telefon piyasaya sürülene kadar sahip olduğu işletim sisteminin çoktan eskimesine neden oluyor.

 

teknoloji akıllı telefon yeni telefonda neden eski işletim sistemi var
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.