Yeni Nesil Boyacılığın SelfPaint Olduğu Açıklandı

Boyama ile ilgili işlemlerin çok daha hızlı, çok daha ucuz ve de çok daha kısa zaman içerisinde yapılabilmesi amacıyla SelfPaint ismine sahip bir sistem geliştirilmekte. Artık daha küçük ölçekli olan boya işlemleri içerisinde de robotlar kullanılmaya başlanabilecek.

Yeni Nesil Boyacılığın SelfPaint Olduğu Açıklandı

Boyama ile ilgili işlemlerin çok daha hızlı, çok daha ucuz ve  de çok daha kısa zaman içerisinde yapılabilmesi amacıyla SelfPaint ismine sahip bir sistem geliştirilmekte. Artık daha küçük ölçekli olan boya işlemleri içerisinde de robotlar kullanılmaya başlanabilecek.

Günümüzde genel olarak büyük ölçekli  olan boyama işlemlerinde programlanmış olan montaj hattı robotları kullanılmakta olsa bile küçük ölçeğe sahip boyama işlemleri daha hale insanlar tarafından elle yapılmakta. Fakat yeni geliştirilmiş olan bir boyama Teknolojisi olarak duyurulan SelfPaint bunu değiştirip, bütün işlem basamaklarınında robotlar tarafından yapılabilmesini sağlamış olacak.

Fraunhofer Enstitüsü içerisinden Alman ve de İsveç asıllı bilim adamları, robotların  bütün nesneleri teker teker nasıl boyayacak olduğunu bulan, SelfPaint şeklinde isimlendirilen bir sistemi geliştirmeye başladı. Bildirilmiş olan bu özel verilere göre ise SelfPaint boyanın kullanımını %20 oranında, enerjinin tüketimini %15 oranında, üretim zamanını da %5 oranında azaltabilecek.

5 aşamadan oluşan bir süreç olarak açıklanan SelfPaint, ilk önce maddeye ait 3D taramasını yapıyor.  Bu tarama ise, boyama işlemine ait olan bilgisayar simülasyonunda kullanılıyor. Yazılım ise, boya parçacıklarına ait olan yörüngesini taklit etmekte ve daha sonrasında optimum boya ile birlikte havanın hacmini belirliyor. Hemen sonrasında robotun boyama esnasında geçecek olduğu yol çiziliyor. En sonunda da boya kaplamasının yeteri kadar kalın durumda olup olmadığını kontrol etmek amacıyla boya işleminin hemen sonrasında gözlem yapılıyor.

self paint robot boyama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.