Yapay Zeka Sayesinde Fotoğrafla Cinsiyet Tespit Ediliyor

Yapay zeka ile alakalı olan araştırmalar aralıksız bir şekilde devam ederken, yeni bir tane araştırma bilgisayar görüşünün algoritması ile birlikte cinsiyet tespitinin olanaklı duruma gelmiş olduğunu ortaya çıkarttı.

Yapay Zeka Sayesinde Fotoğrafla Cinsiyet Tespit Ediliyor

Yapay zeka ile alakalı olan araştırmalar aralıksız bir şekilde devam ederken, yeni bir tane araştırma bilgisayar görüşünün algoritması ile  birlikte cinsiyet tespitinin olanaklı duruma gelmiş olduğunu ortaya çıkarttı.

Stanford Üniversitesinin araştırmacıları, yapay zekanın 5 defadan 4 tanesinde bir kişinin cinsiyetini tespit edebilmekte olduğunu ortaya atmış bir durumda. Diğer taraftan ise araştırmacılar, Teknolojinin kötüye kullanılabilecek olduğu konusunda çok fazla endişeli.

Yilun Wang ve de  Michal Kosinski’nin  ise Journal of Personality and Social Psychology isimli dergide paylaşılan makalesine bakılırsa, firmalar ve hükümetler insanların mahrem ile ilgili özelliklerini tespit etmek maksadıyla bilgisayar görüşü bulunan algoritmalarını daha çok kullanmaya başlamış bir halde. Araştırmacılar ayrıca, bu algoritmalar ile gay erkek ve de kadınların gizlilikleri ile güvenliğine yönelik bir tehdidin oluşmuş olduğunun altını çizmekte.

Yapay zekanın  ayrıca gönüllülere ait  olan 130.741 tane görüntüyü tanımlamış olduğu ve daha sonrasında ise yapay zeka için heteroseksüel ve de homoseksüel insanları öğrenebilmesi konusunda bir  komut verilmiş olduğu belirtiliyor. Daha sonrasında ise yapay zekanın erkekler için tek fotoğrafta %81  oranında başarı göstermiş olduğu, hatta aynı kişiye ait olan 5 fotoğrafı gösterildiğinde ise %91 oranına sahip şekilde başarılı olduğu belirtilmekte. Kadınlarda da bu oran %74 ile %83 şeklinde ortaya konmakta.

Araştırmacılar öte yandan, çalışmanın kişiye ait cinsel yöneliminin doğumdan daha önce türlü hormonlarla etkilenebileceği konusunda yer alan teoriyi destekleyebilecek olduğunu ve bunun elde edilmiş olan az sayıda bulunan olumlu sonuçlardan bir tanesi olduğunu  da ifade ediyorlar.

yapay zeka fotoğraf cinsiyet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.