Yapay Zeka Kendisine Özel Bir Dil Geliştirdi

Facebook şirketine ait olan chat robotları, kendi aralarında çok özel bir dil geliştirmeye başladı.

Yapay Zeka Kendisine Özel Bir Dil Geliştirdi

Facebook şirketine ait olan chat robotları, kendi aralarında  çok özel bir dil geliştirmeye başladı.


Bu defaki yapay zeka ile ilgili haber Facebook şirketinin kendi gönderisinden gelmekte. Asıl olarak Haziran ayına ait  olan bir gönderi, lakin şu anda daha geniş kitlelere ulaşmaya başladı. Facebook şirketi, bir zamandır chatbotlar ile alakalı olarak deneyler yapmaktaydı. Chatbotlar artık yavaş yavaş gelişmekte olan yapay zekayı kullanıp insanlar ile metin temelli bir şekilde konuşabiliyor ve de özellikle müşteri hizmetleri rolleri içinde kullanılabilmekte.

Facebook şirketi, kendisine ait olan chatbotlarını geliştirmek amacıyla kendi programlarını birbirleri ile konuşturarak birbirlerinden öğrenebilmelerini sağlamaya çalışmakta. Konuşmaların konusu da sanal öğelerin takas edilmesi. İşte bu konuşmalar içerisinde dil bilgisel kalıplarda analiz edilip yapay zekanın dominant  bir pozisyonu nasıl ele geçirebilecek olduğu izlendi.

Deney sürdükçe, Facebook şirketinin araştırmacıları AI chatbotların konuşmalarının çok  ilginç bir şekilde gelişmeyi sürdürdüğünü fark etti. Görünüşe bakılınca kelimeler saçmalık gibi düşünülmekteydi fakat bir konuşma esnasında 1 tanesi ''I can can I I everything else'' ifadelerine yer verirken ötekisi; ''Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to,'' ifadelerini kullandı. İngilizce bilmiyor olsanız da manasız derecedeki yinelemeyi görebilirsiniz. Örneğin sonda yer alan ''Toplar sıfır bana bana bana bana bana bana'' şeklinde çok anlamsız bir cümle.

İnsan etkileşimi konusunda kullanılan dilde yer alan fazlalıklar, makineler arasındaki konuşmada komple fonksiyonel bir dile de indirgenebilmekte. Bu gelişmiş olan dilde araştırmacıların hiçbir şekilde kontrolünün bulunmaması da çok garip olan bir şeydi. Bu noktadan hemen sonra fişini çektiler. Bu ise, araştırmacıların korkmuş oldukları şeklinde yorumlandı.

facebook chatbot yapay zeka
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.