Yapay Zeka AI Chatbot'lar İçin Facebook Hızlı Adımlar Atıyor

Mark Zuckerberg her zaman yapay zeka, sanal gerçeklik ya da arttırılmış gerçeklik gibi teknolojilere yatırım yapacağının sinyallerini Oculus ile vermişti. Haliyle Facebook yapay zeka chatbot geliştirmelerine geçtiğimiz yıl daha fazla ağırlık verdi. Şu sıralar Facebook'ta 30.000'den fazla Chatbot olduğu açıklaması yapılıyor.

Yapay Zeka AI Chatbot'lar İçin Facebook Hızlı Adımlar Atıyor

Bu sanal yapay zeka sürümlerinin geliştirilmesi kapsamında ise yeni adımlar atılıyor. Facebook tarafından yürütülen ve kısaltması FAIR, açılımı ise Facebook Artificial Intelligence Research olan birim tamamıyla yapay zekâ üzerine çalışıyor. Son gelişmeler ise ParlAI şirketiyle ortak yürütülen bir projeyi açığa çıkarıyor. Bundan böyle Facebook yapay zeka Chatbot konusunda açık kaynak kodlu ParlAI mimarisi olan bir gelişim yazılımı kullanacak.

Kısaca çalışma mantığına göz attığımızda insanların konuşma biçimlerini öğrenebilmesi için 20 farklı Python veri setiyle toplamalara başlayacak. Sonrasında ise elde ettiği verileri öğrenme aşaması başlayacak. Haliyle kendisini geliştiren ve her an daha fazlasını başararak aktif bir konuşmayı başaran Chatbot doğmuş olacak.

İnsan gibi tepkiler veren, insan konuşmalarından esinlenerek buna uygun cümleler kuran Chatbot yapay zekası sayesinde her zaman kendisini geliştirecek. Karşınızda bir makineden ziyade bir insan varmış hissine kapılmanıza olanak tanıyacak kadar doğal verilerin toplanması sonucunda yapay zekanın ulaşacağı son noktayı gözlemleyebileceğiz. Dünyada en çok kullanılan sosyal ağ olan Facebook insan hayatına dokunmaya ve bizler için çok daha fazlasını yapmaya devam ediyor. Vazgeçilmezliğini ise AI konusunda yapacağı atılımlarla perçinleyecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.