Yakıtı Karbondioksit Kullanarak Ürettiler

Karbondioksit miktarında yer alan artma beraberinde küresel ısınma problemlerini de getirmekte.

Yakıtı Karbondioksit Kullanarak Ürettiler

Karbondioksit miktarında yer alan artma beraberinde küresel ısınma problemlerini de getirmekte. MIT araştırmacıları ise karbondioksit emisyonlarını çok daha fazla azaltabilecek ve de yakıt üretimi yapılabilecek yeni bir sistemi geliştirmiş oldu.

MIT'teki araştırmacılar, karbondioksitin emisyonlarını faydalı alternatif yakıtlara dönüştürebilmekte olan filtreye dayalı olarak işlem yapan yeni bir sistemi geliştirdi. Süreç ise, küçük ölçek içerisinde başarılı bir biçimde test edildi. Araştırmacılar ise, sistemin geleneksel  şekildeki fosil yakıta sahip enerji santrallerinde kullanılabilmesi amacıyla çalışmalarını devam ettirmekte.

Lantan ile birlikte kalsiyum ve  de demir oksitten imal edilmekte olan filtre oksijeni, karbondioksitten ayırabilecek. Daha sonrasında ise yararlı yakıtlara dönüştürülebilmek amacıyla karbon monoksiti açığa çıkartacak bir şekilde tasarımı yapıldı. Bu işlem içerisinde, girdiyi oksijen ve de karbonmonoksit içine ayırmak amacıyla 990 °C gibi fazlasıyla yüksek  durumdaki bir sıcaklık girdisi gerekmekte. Fakat araştırmacılar  ise bu sıcaklığın, güneş enerjisi ya da atık ısıyla sağlanabilecek olduğunu belirtmekte. Yani fosil yakıta sahip santral gerekli sıcaklığı  da kendisi sağlayabiliyor olacak.

Karbon monoksitin çıktısı  ise daha sonra, içten yanmalı olan motorlarda bir yakıt şeklinde elektrik üretmek amacıyla kullanılabilir. Öte yandan mevcut  durumdaki gaz dağıtım şebekesi içerisine sentetik gaz üretmek amacıyla hidrojenle de karıştırılabilir. Bu süreç ise santral için çok daha yeni bir ticari çıktı oluşturmuş olacak ve sera gazının emisyonlarını azaltmış olacak.

Santral uygulamaları ile ilgili süren araştırmalar Shell Oil şirketinin tarafından MIT ile ortaklaşa bir şekilde finanse edilmekte. Büyük olan fosil yakıt firmaları karbondioksit emisyonlarını  da çok olumlu bir gelir kaynağı durumuna getirecek bir yol bulabilir ise 2 taraflı  bir kazanç sağlanmış olacak.

mıt karbondioksit yakıt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.