Wi-Fi Güvenliğinin Kırıldığı Açıklandı

Araştırmacı bir grup, KRACK ismi verilen yeni bir tane güvenlik riskini tespit etmiş bir hale.

Wi-Fi Güvenliğinin Kırıldığı Açıklandı

Araştırmacı bir grup, KRACK ismi verilen yeni bir tane güvenlik riskini tespit etmiş bir hale. Wi-Fi güvenliğinde yer alan açıklardan yararlanan saldırganlar, bilgisayarınızla kablosuz erişim noktasının arasında yapılan bütün trafiği gözetleyebilmekteler.

Kişisel ve de kurumsal kablosuz ağlarda yer alan popüler yetkilendirme yöntemlerinden biri olan Wi-Fi Protected Access II yani kısa bir şekilde WPA2 güvenlik protokolünde yer alan bir takım anahtar yönetiminin açıkları nedeniyle kablosuz ağ desteklemekte olan bütün cihazlar  ise çok büyük bir  tehlike altında şeklimde kabul edilmekte.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Bilgisayar Acil Durumu Hazırlık Ekibi (US-CERT)  ise bu güvenlik açığının istismar edilmesi ile birlikte şifreleri çözme, paket tekrardan oynatma, TCP bağlantısu kaçırma, HTTP içerik enjeksiyonu gibi çeşitli açıkların oluşmuş olduğunun altını çizmekte.

Araştırmacılar öte yandan, bütün Android cihazların %41’lik bir kısmının bu saldırının fazlasıyla yıkıcı bir varyasyonuna açık  bir durumda olduğunu ifade etmekte. Bütün kablosuz bağlantı desteğine sahip olan cihazlar, bu  yeni güvenlik açıklarına karşı  belirli bir dereceye kadarda hassas bir halde. Linux ile birlikte Apple, OpenBSD,  Windows, Linksys,  MediaTek ve ötekilerinin de bu saldırıların bir türünden etkilenebilir bir durumda olduğu vurgulanmakta. Kısaca açıklamak gerekirse, veri hırsızlığı ya da fidye yazılımı kodu enjeksiyonu gibi  çeşitli tehlikelerden korkulmasının gerekli olduğu bildiriliyor.

WPA1 ile birlikte WEP güvenliği ise bundan etkilenmiş bir halde. WPA2'yi kullanmak için ise bütün kablosuz istemcilerin ve  de erişim noktalarının düzeltmeler tamamen hazır duruma geldiğinde hemen yamalanması gerekmekte. Güvenlik ile ilgili açıklarının aktif biçimde kullanılıp kullanılmamakta olduğu ise bilinmemekte.

wi-fi wpa2 krack
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.