WhatsApp'ta Fazlasıyla Ciddi Bir Açık

Popüler durumdaki haberleşme uygulamalarından biri olan WhatsApp fazlasıyla ciddi bir güvenlik açığıyla gündeme gelmiş oldu.

WhatsApp'ta Fazlasıyla Ciddi Bir Açık

Popüler durumdaki haberleşme uygulamalarından biri olan WhatsApp fazlasıyla  ciddi bir güvenlik açığıyla gündeme gelmiş oldu. Bu açık nedeni ile çevrimiçi olan durumunuz, kiminle konuşmakta olduğunuzun görülmesine ve de tam olarak  ne zaman yatmış olduğunuzunda öğrenilmesine neden olabilmekte. 

Yazılım mühendislerinden biri olan Rob Heaton keşfetmiş olduğu yeni açıkla ilgili yalnızca 4 satır koddan oluşmakta bulunan bir tane Chrome uzantısını hazırlamış.

Açığın sayesinde isterseniz çevrimiçi istersenizde çevrimdışı olun, durumunuz bütün kişileriniz tarafınızdan kontrol edilebilmekte. Çevrimdışı haldeyken yeniden çevrimiçi duruma geçtiğiniz zaman ve de  bir mesaj okuduğunuz anda, bu eylem hemen kayıt altına alınmakta. Sohbet süreci içerisinde her 2 katılımcının da gerçekleştirdiği bütün bu eylemler, daha sonrasında ise 2 kişinin birbirleri ile mesajlaştığını belirlemek amacıyla ilişkilendirilebilmekte.

Hatta  bu kod, 2 kişiden daha fazla kişinin mesajlaşmış olduğunu ilişkilendirmek amacıyla bile düzenlenebilmekte. Toplanmış olan verilerin kullanımı ile gün boyunca ilk ve de son çevrimiçi durumlar görülüp, kullanıcıların  tam olarak ne zaman uyumakta oldukları da tespit edilebilmekte.

Bu bahsi geçen bilgilerin geniş ölçekli bir şekilde toplanmasının ve  de reklam amacıyla kullanımda firmalara satılmasının olanaklı olduğunun altı çizilmekte. Yani aslında çok ciddi bir gizlilik ihlalinin söz konusu olduğu da açık. Şimdilik ise bunun önüne geçebilmek amacıyla yapabileceğiniz hiçbir şey maalesefki bulunmuyor. WhatsApp platformu bu açıkla ilgili bakalım  tam olarak ne zaman ve de  nasıl bir önlem almış olacak?

whatsapp açık onlem
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.