WhatsApp Veri Gizliliği İhlalinden Ötürü 3.2 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

WhatsApp dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olarak tarihi bir başarıya imza attı. Alternatiflerinin arasından sıyrılarak tüm dünyada hüküm sürmeye devam ediyor. Facebook çatısına girdiğinden beri ciddi bir gelişme kat edildiğini ise söylemek mümkün. Fakat Whatsapp veri gizliliği ihlali ile büyük para cezalarıyla karşılaşacak gibi görünüyor.

WhatsApp Veri Gizliliği İhlalinden Ötürü 3.2 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

WhatsApp veri gizliliği hususunda yıllar boyunca kullanıcı verilerinin korunması ve hiçbir kurum ya da kişiyle paylaşılmamasını maddelerinde barındırdı. Haliyle kullanıcı verilerini koruma konusunda başarılı bir dönemi geride bıraktı. Fakat Whatsapp güncellemesi sonrasında kullanıcı bildirgesinde ''kişisel verilerin Facebook ile entegre olacağı'' maddesini Whatsapp kullanıcıların kabulüne sundu.

Bu karara ilk tepki ise İtalya Rekabet Kurumu tarafından verildi. Hızlı bir mahkeme süreciyle söz verildiği gibi kullanıcıların kişisel verilerinin korunmadığı gerekçesiyle İtalya Whatsapp'ı 3.2 milyon $ tazminat ödemeye mahkum etti. Hindistan ise aynı gerekçeyle şu sıralar Whatsapp veri gizliliği ihlali için davanın sürdüğünü beyan ediyor.

Birçok ülkenin bu konuda hukuki bir tepkisi olduğunu, davaların ise sürdüğünü yine kurumsal kaynaklardan görüyoruz. Fakat Whatsapp şirket olarak bu konuda hiçbir yalanlama ya da kabul etme eğilimi göstermiyor. Yorum dahi yapılmayan davaların akıbetinin ne olacağı ise merak konusu oluyor.

Türkiye'den Whatsapp Veri gizliliği ihlali kapsamında herhangi bir dava açılmadı. Ancak bu hızla giderse kullanımda olduğu tüm ülkeler aynı şekilde milyonlarca dolar tazminata mahkum edebilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.