Web Üzerinden Windows 7 İşletim Sistemini Etkileyen NTFS Açığı Tespit Edildi

Windows kullanıcılarının dikkat etmesi gereken bir açık ile karşılaşıldı. Web siteleri üzerinden gelen bir tehlike NTFS açığı ile sisteminizi tamamen çökertebilir.

Web Üzerinden Windows 7 İşletim Sistemini Etkileyen NTFS Açığı Tespit Edildi

Microsoft Windows'un 7 ve 8 sürümünü kullanan kullanıcıları ilgilendiren yeni bir açıkla karşılaşıldı. Web sitelerinden gelen zararlı bir dosya ile bu açık sayesinde sisteminiz tamamen çökebilir.

Windows 7 ve Windows 8 kullanıcılarını ilgilendiren ciddi bir sistem açığı bulundu. Geçtiğimiz günlerde yaşanan WannaCry fidye yazılımının etkileri henüz geçmemişken Windows sistemini tamamen çökertecek yeni bir açık can sıkıcı hale geldi. Ars Technica isimli güvenlik firmasına göre $ MFT adıyla bilgisayara yüklenilmek istenen bir resim işletim sisteminizde geri dönüşülmez bir zarara yol açabilir. Özellikle Windows'un NTFS dosya sistemini doğrudan etkileyen bu açık sayesinde sisteme zararlı yazılım girince bilgisayar kilitlenerek kullanıcıyı sistemin yeniden başlatılmasını zorlamaya yöneltecek.

Yeniden başlatılan bilgisayarda mavi ekran hatası alınarak sistem tamamen kullanılamaz hale geliyor. Bu açık hakkında test çalışmasında Windows 7 üzerinde Internet Explorer kullanılarak açılan web sayfasında “c: $ MFT 123” isimli dosya kullanıldı. Sistem yeniden başlatılmaya zorlandı. Sonrasında malum sonla karşılaşılan test sonucunda Windows sistemi açılmayacak şekilde zarar gördü.

Bu zararlı yazılımı içeren sitelere girildiğinde öncelikli olarak sistemde yavaşlama gözleniyor. Windows 10 kullanıcıları şimdilik bu açıktan etkilenmiyor. Geçtiğimiz günlerde tespit edilen açık hakkında Microsoft'a bilgiler gönderildi. Şimdilik Windows 7 ve 8 için bir güvenlik güncellemesinin gelip gelmeyeceğini bilmiyoruz. Daha önce Microsoft'un Windows 7 işletim sistemini tamamen devreden çıkarmak için attığı adımlar göz önüne alındığında belki de bu açık özellikle Windows 7'de hiçbir zaman kapatılmayabilir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.