Veri İle Gücü Aynı Anda İletmeyi Başardılar

Günümüz yaşam şartlarında Wi-Fi ile birlikte Bluetooth veyahut hücresel şebekeler üstünden veri alışverişi yapıyor, telefonlarımızı da kablosuz bir şekilde şarj edebiliyoruz

Veri İle Gücü Aynı Anda İletmeyi Başardılar

Günümüz yaşam şartlarında Wi-Fi ile birlikte Bluetooth veyahut hücresel şebekeler üstünden veri alışverişi yapıyor, telefonlarımızı da kablosuz bir  şekilde şarj edebiliyoruz. Fakat bu 2 işlemi aynı esnada yapamamaktayız. North Carolina Eyalet Üniversitesi (NCSU) içerisinde yer alan araştırmacılar, hem gücü hem ise veriyi aynı esnada kablosuz bir şekilde iletebilme özelliğine sahip olan bir sistemi geliştirdi.

Kablosuz olan şarj sistemleri içerisinde, gücü bir telefona veyahut farklı bir aygıta aktarabilmek amacıyla bobinde yer alan elektromanyetik alan ile öteki bobine aktarım yapılır. Günümüzde pek çok telefon kablosuz bir şekilde şarj etme seçeneğine sahip  bir durumda olsa bile bu işlem için telefonun yine bir cihaz üstüne koyulması gerekli. NCSU'daki araştırmacılar ise kablosuz olarak şarj aralığını çoğaltabilecek çok önemli bir adım atmayı başardı.

NCSU'da yer alan ekip geniş ve de dar bant genişliklerinin tamamını kullanabilen bir sistemi geliştirdiler. Verinin aktarım hızlarını ve de sinyal kalitesini çoğaltabilmek amacıyla ekip, kanalın eşitlemesi gibi bir takım ortak veri hızını çoğaltma tekniklerini yeniden uyarladı. Araştırmacılar ayrıca sistemin verimliliğini test edebilmek amacı ile vericiyi ve  de alıcısını 16 cm aralık ile yerleştirdi. Güç ile verinin aynı esnada iletildiği bu testlerde sistem ise saniyede 3 W'luk güç ve de 3.39 MB'lik bir veri göndermeyi başarmış oldu.

Güç ile veri aktarımını tek bir sistem üzerinde birleştirmek cihazın maliyeti ile birlikte ağırlığını ve  de Karmaşıklığını azaltmış oluyor. Yalnızca birkaç sene içinde uzanmış olduğumuz yerden telefonumuzun şarj edilebilmesi ve de  veri transferi gerçekleştirebilmesi bizler için  hiç bir şekilde sürpriz olmayacak.

güç veri kablosuz şarj
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.