Vedat Türkali'yi kaybettik

1919 yılında Samsun’da doğan Vedat Türkali’yi bu sabah saatlerinde kaybettik. Ölüm haberini, sanatçının kızı Deniz Türkali Twitter hesabından duyurdu.

Vedat Türkali'yi kaybettik

Son günlerinde böbreklerinden rahatsızlanan ve enfeksiyon kapan sanatçı 97 yaşında hayata veda etti.

Kendinden başka birçok sanatçıya da ilham olan Vedat Türkali, inandığı değerlerini yaşamı boyunca inatla savunan ve direnen bir yazardı.

HDP eski milletvekili Akın Birdal sanatçının son zamanlarında yanında olduğunu söylerek Vedat Türkali’nin yazar Mehmet Uzun’la bir kitap yazma hayalinin de olduğunu belirterek şunları açıkladı: “Kürt ve Türk halklarının ortak yürüyüşünü anlatan bir roman hayalleri vardı. İlk cildinde Türkali Türklerin, Mehmet Uzun Kürtlerin siyasi tarihlerini romanlaştıracaklardı. Maalesef olamadı. Vedat Türkali’nin kuşağının hep demokratik ve sosyalist bir Türkiye hayali vardı. Halkların bir arada özgürce yaşadığı bir Türkiye… Maalesef bunu göremedi…” dedi.

Akın Birdal’ın Duvar’a yaptığı açıklamaya göre “Çatı partisi hayallerimiz vardı. HDP’nin bu anlamda gerektiği gibi değerlendirilememesinden dolayı üzgündü… Bize hep ‘birleşin’ diyordu.”

vedatturkali
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.