Üsküdar Belediyesi, 15 Temmuz anısına Şehitler Çeşmesi’ni Çengelköy’de açtı

Üsküdar Belediyesi’nin Türk milletinin dünyada eşi benzeri olamayan bir mücadele örneği gösterdiği 15 Temmuz 2016 gecesini unutmamak ve geleceğe taşımak adına hayata geçirdiği Şehitler Çeşmesi, 16 Temmuz Pazar günü halkın yoğun katılımı ile açıldı.

Üsküdar Belediyesi, 15 Temmuz anısına Şehitler Çeşmesi’ni Çengelköy’de açtı

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN’in ev sahipliğinde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, şehit aileleri, gaziler ve gazi ailelerinin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninde, Türk milletinin büyük bedeller ödeyerek mücadele örneği sergilediği 15 Temmuz gecesinde şehit olan vatandaşlarımız anıldı. Hain darbe girişiminde ağır kayıplar veren Çengelköy’de konumlandırılan anıt çeşmenin açılışında, şehitlerimiz anısına dev kazanlarda helvaların kavruldu, çeşmeden gül şerbeti ikramı yapıldı.

Bu özel gecede konuşan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN, temeli kargir olan ve 4,5 metre yüksekliğinde doğal mermerden inşa edilen çeşmenin 35 ton ağırlığında olduğunu ve etrafına 15 bin adet gül dikildiğini söyledi.

 

Üsküdar Belediye Başkanı TÜRKMEN, “Biz Üsküdarlılar olarak, 15 Temmuz’u asla unutamayız ve unutturmayız. Milletimiz o gece tamamen silahsız ve sivil mücadele ile devletini adeta yeniden kurdu. 15 Temmuz ruhunun toplumumuzun bütün katmanlarına sirayet etmesi amacıyla hayata geçirdiğimiz ve bir örneği olmayan 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi’nin gelecek nesiller için çok önemli bir eser olduğuna inanıyoruz. Bu güzel eserin ortaya çıkmasına vesile olan mimarımız Serkan Akın’a çok teşekkür ediyoruz. Eserin ön ve arka yüzünde emeği olan muhterem hattat Hasan Çelebi Hocamıza teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

Türkmen, “Çengelköy, 15 Temmuz’da bir can pazarına dönüştü. Bu çeşme de o yüzden bir gözyaşı, yağmur damlası görünümündedir. Aynı zamanda şehitlerimizin kanını sembolize eden bir dizaynı var. Bu akşamdan başlayarak bütün mübarek gün ve gecelerimizde çeşmeden gül şerbeti vereceğiz. Aziz şehitlerimize bir kez daha rahmet; gazilerimize uzun, sağlıklı ömürler diliyorum.” şeklinde konuştu.

 

Açılışta Üsküdarlı şehitlerden Ayşe Aykaç’ın eşi Mustafa Aykaç da konuştu. Aykaç, 15 Temmuz 2016 gecesi eşinin kendisini bırakmayarak birlikte yola çıktıklarını ve köprüye yürüdüklerini ve köprüde pek çok arkadaşlarıyla birlikte kâbus gibi bir gece yaşadıklarını aktardı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.