Üniversiteli Genç BİSİM İçin Pedallı ve Elektrikli Bisiklet Geliştirdi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü öğrencisi Samed Tümer, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bisiklet kiralama sistemi BİSİM için pedallı elektrikli bisiklet tasarladı.

Üniversiteli Genç BİSİM İçin Pedallı ve Elektrikli Bisiklet Geliştirdi

Bisiklet firmalarının üretim merkezlerinde uzun incelemeler yapan İEÜ öğrencisi Samed Tümer, “Bisim Hybrid" adını verdiği tasarımla, kentin yokuşlu semtlerine kolay ulaşılabilecek elektrikli bisiklet oluşturdu. Böylelikle, BİSİM kullanıcıları dik yokuşlarda az efor sarfederek de mesafe kat edebilecek.

İzmir'in İnternet Gazetesi www.izgazete.net 'in haberine göre;  Tümer, sistemi elektrikli motosikletlerden ayıran özelliğin ise pedal basılmadıkça bisiklet motorunun çalışmaması olduğunu vurguladı. Avrupa başta olmak üzere birçok yerde son zamanlarda elektrikli bisiklet kullanımının yaygınlaştığını hatırlatan Samed Tümer, "Ben de İzmir'deki Bisim kiralanabilir bisikletlere özel yeni bir tasarımla elektrikli bisikletleri entegre etmek istedim. Projemde en önemli olan ve formunu etkileyen şey bataryası oldu. Normalde bisikletten ayrı olan ve bir şekilde bisiklete eklenerek konulan bataryayı daha korunaklı ve dayanıklı olacak şekilde bisikletin bir parçası olarak ele aldım. Bisiklet tasarımıma dahil ettim" diye konuştu.

Yokuşlarda bisikletlere oranla elektrikli olduğu için Bisim Hybird’in kullanıcıya desteğinin daha fazla olacağını dile getiren Tümer, "Bisikletin tekerleğinde bulunan motor pedal basmak şartıyla çalışıyor. Kullanıcıya ek bir güç sağlıyor. Bu bisikletler yerlerine geri takıldığında ise bataryalarını şarj ediyor. Bu sistemi elektrikli motorsikletten ayıran fark, pedal basılmadıkça bisiklet motorunun çalışmamasıdır. Böylece, bisiklet kullanımında değişiklik olmadan, günlük kullanımda kolaylık sağlamış oluyor" diye konuştu.

BELEDİYE NE DİYECEK?

Belediyenin, projeyi  ne kadar sahipleneceği ise henüz merak konusu. Bisiklet konusunda duyarlı belediyelerden biri olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin üniversiteli Samed Tümer'in projesine olumlu yanıt verip vermeyeceği henüz belli değil. Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzenli olarak bisikletli ulaşıma dair yatırım yapması ile biliniyor. Bisiklet kullanıcılarının da yoğun baskısı ile talepkar olduğu belediye özellikle son yıllarda konuya dair ciddi mesafe kat etti.

Bisiklet İzmir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Limbo Ayrıntılı İnceleme
Limbo Ayrıntılı İnceleme
Super Mario Run Android Çıkış Tarihi !
Super Mario Run Android Çıkış Tarihi !