Türkiye'de Yenilebilir Enerji Konusunda Yeni Bir İlk

Yenilenebilir olan enerji kaynakları ile ilgili ülkemizde daha yeni projelere de imza atılmaya devam edilmekte. Türkiye içerisinde ilk parabolik oluğuna sahip konsantre güneş enerjisinin santrali amacıyla çalışmalar başlatıldı.

Türkiye'de Yenilebilir Enerji Konusunda Yeni Bir İlk

Yenilenebilir  olan enerji kaynakları ile ilgili ülkemizde daha yeni projelere de imza atılmaya devam edilmekte. Türkiye içerisinde ilk parabolik oluğuna sahip konsantre güneş enerjisinin santrali amacıyla çalışmalar başlatıldı.

Doğayı hiç bir şekilde kirletmeyen çevreci  durumdaki yapısı ile yaşam süresince kalıcı bir şekilde tüketilmesi olanaklı olmayan yenilenebilir  durumdaki enerji kaynakları, her geçtiğimiz gün çoğalan enerji tüketimi ile birlikte günümüz yaşam koşullarında çok daha fazla bir önem kazanmış oldu.

Ülkeler ise enerji ihtiyaçlarını yenilenebilir kaynaklardan karşılayacak oldukları tarihleri daha şimdiden belirleyip yol haritalarını çizer iken, enerji ile ilgili ihtiyacımıza kıyasla hala fazlasıyla yetersiz olsa bile, ülkemiz içerisinde de özellikle güreş enerjisinin santralleri ile bu alan içerisinde çalışmalar yürütülmeye devam edilmekte.

PV'li sistemlere karşı fazlası ile güçlü bir alternatif durumuna gelmiş olan, CSP veyahut bir başka adıyla Konsantre Güneş Enerjisinin Santralleri'nden birincisinin ( parabolik oluklu ) ülkemiz içerisinde faaliyete geçmesi amacıyla çalışmalar  resmen başlatıldı.

1 MW'lık bir santralin senelik elektrik üretiminin yaklaşık olarak 3.500.000KW/s durumunda olması planlanır iken ve yetkililer  de bunun normal bir tane  PV santralin üretecek olduğu senelik 2.000.000 kW/s elektriğin fazlası ile üstünde olduğunu özellikle üstüne basa basa vurgulamakta.

türkiye yenilebilir enerji doğa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.