Türk Kahvesinde Kanser Riski Olduğu Belirlendi

Bilim adamlarının yaptığı bir araştırmada, kimi sıcak içeceklerin yanlış tüketilmesinin gırtlak kanserine yol açabildiği iddia edildi. Bu sıcak içecekler içinde Türk Kahvesi de yer alıyor! Peki Türk kahvesi kanser yapar mı ve Türk kahvesi nasıl tüketilmeli?

Türk Kahvesinde Kanser Riski Olduğu Belirlendi

Daha çok Osmanlı geleneğinin sembolü haline gelen, Araplardan Osmanlılar'a ve Osmanlı'dan dünyaya  yayılan bir fincan kahvenin faydalarını bilmeyeniniz yoktur. Kahve içindeki kafein nedeniyle vücuda sağlık ve dinçlik veriyor, ömrü uztatıyor, kardiyovasküler hastalıkları önlediği dahi iddia ediliyor. Çok sık tüketilmesinin ise uykusuzluk proplemine yol açtığını bilmeyenimiz yoktur.

Ancak kahveyi nasıl içtiğimizin de kahvenin yarar-zarar dengesini etkilediği artık araştırmalar sonucunda ortaya çıkan yadsınamaz bir gerçek olduğu belirlendi. Siz ve ya çevrenizdekiler de kahveyi çok sıcak içiyorsa bunlara mutlaka dikkat ediniz.

TÜRK KAHVESİ KANSER RİSKİ TAŞIYOR MU?
The International Agency for Research on Cancer (IARC) tarafından yapılan çalışmalarda kahve tek başına normal olarak tüketildiğinde hiç. bir tehlike unsuru barındırmıyor.  Hatta aynı araştırmaya göre kahve tüketiminin kanserojen  olduğuna dair alınmış bir kanıt da yok. Üstelik kahve tüketerek belirli kanser risklerinin azaltılabileceği bile söyleniyor. 

Fakat kahvenizi  çok sıcak içerseniz o zaman kanserojen bir maddeye dönüşür yani kahve kanser hastalığına yol açabilir. Şöyle ifade edbiliriz: kansere sebep olan  aslında kahve değil, kahvenin ne kadar sıcak tüketildiği. bu konuyla ilgili açıklama şu şekilde: Kahveyi çok sıcak tüketmemek, kahve sıcaklığıın . 60 santigrat dereceden yüksek olmaması gerekmekte. Kahve, çay, çorba  gibi tüm sıcak tüketilen her içeceğin de özofagus (yemek borusu) kanseri riskini arttırdığını unutmamakta fayda var. 


Uzmanlar kahvenin genellikle 94 santigrat derece civarında filtrelendiğini ve 71 santigrat derece civarında sunulduğunu açıklıyor. Kahvenin bu nedenle gelir gelmez tüketilmememesi gerektiği üzerinde sıkça vurgu yapılıyor. Osmanlı geleneğine göreyse gelen kahveye bir çay kaşığı ikram edilen soğuk sudan eklendiğini hatırlatmamızda yarar olucaktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.