Tesla Motors'tan Menzil Rekoru

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, en yüksel menzil sunduğu yeni nesil modelini satışa çıkardı. 100 kWh bataryası bulunan Tesla Model S 100D, tam dolu batarya ile 540 kilometre yol giderek menzil rekorunu kırdı.

Tesla Motors'tan Menzil Rekoru

Elektrikli otomobillerin en büyük sorunu menzildir. Üretilen çoğu elektrikli otomobiller ortalama 200 kilometre menzile sahip. Hatta ülkemizde satılan Renault Zoe'nin tam dolu batarya ile ortalama 120 kilometre yol yapabildiği biliniyor.
İşte bu nedenle üreticiler batarya teknolojisi üzerine ağırlık verdi.

Tesla Nevada eyaletinde Gigafactory ismini verdiği batarya fabrikasını inşa ediyor. Diğer firmalar da sahip olduğu menzili artırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz aylarda Renault, Zoe'de kullandığı yeni batarya sistemiyle menzilin 400 kilometreye çıktığını duyurmuştu.

Yine de bu alanda en iyi performansın Tesla Model S'e ait olduğunu biliyoruz. Tesla Model S 90D'de kullanılan 90 kWh batarya, yaklaşık 470 kilometre menzil sunuyor. İşte Tesla şimdi yeni nesil 100 kWh'lık batarya ile bu performansını geliştirdi. Model S 100D'nin tam dolu batarya ile yol alabildiği mesafe tam 540 kilometre. Bu performans günümüz şartlarında elektrikli otomobiller için bir hayli yüksek. Ancak elektrikli otomotiv sektörü geliştirilmeye açık ve yeni bir sektör olduğu için bu rekor kısa zamanda yeni bir modele geçebilecek seviyede.

Diğer taraftan bildiğimiz üzere Tesla geçtiğimiz aylarda Model S P100D modelini piyasaya sürmüştü. Fakat bu model performans odaklı olduğu için sunduğu 500 kilometreydi. Model S 100D'de ise performanstan ziyade ekonomi göz önünde tutulduğu için Tesla, en uzun menzile sahip otomobili piyasaya sürmüş oldu. 

Tesla Model S 100D'nin Teknik Özellikleri

- 100 kWh batarya
- 250 km maksimum hız
- 540 km maksimum menzil
- 0-100 km/s performansı 4.2 saniye

elektrikli otomobil tesla rekor elektrikli araba tesla model s
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.