Televizyon Dizilerine Ceza Yağmuru!

RTÜK tarafından, Arka Sokaklar, Kalbimdeki Deniz, Anne, Kırgın Çiçekler ve İçerde dizilerine çocuk istisması, çocuğa ve kadına yönelik şiddet, alkol ürünlerinin özendirici şekilde gösterimi ve çeşitli nedenlerle para cezaları kesildi!

Televizyon Dizilerine Ceza Yağmuru!

Türk televizyonlarında yayınlanan ve yüksek oranda izleyici kitlesine sahip dizilere para cezaları geldi! Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından kesilen para cezalarına 444 1 178 numaralı iletişim hattı, BİMER, CİMER gibi iletişima araçları üzerinden yapılan izleyici şikayetlerinin büyük oranda etkisi olduğu belirtildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu RTÜK tarafından kesilen para cezalarının, yıllardır yayında olan Arka Sokaklar dizisi başta olmak üzere son dönemlerin sevilen dizilerinden Anne ve Kırgın Çiçekler dizisinin de para cezasına maruz kalan dizilerden olduğu görüldü. Buna göre, Arka Sokaklar, Anne, Kırgın Çiçekler, İçerde, Kalbimdeki Deniz dizileri çocuk istismarı, argo ifadeler, çocuğa ve kadına yönelik şiddet, alkol ürünlerinin özendirici bir şekilde gösterimi, aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerlere aykırı ve cinsellik ağırlıklı içerikler nedeniyle para cezası verildi. 

RTÜK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, son bir yıl içinde izleyicilerden çok sayıda şikayet geldiği ifade edildi. Bu şikayetlerin çoğunluğunda ise aile yapısı, kültürel ve ahlaki değerler ile şiddet ve cinsellik üzerine olduğu belirtildi. Gelen bu şikayetleri değerlendiren RTÜK, 21 Aralık 2016'da yaptığı toplantıda evlilik programlarından sonra şimdi de televizyon dizilerini masaya yatırdı.

Cezalar, 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesinin 2. bendinde yer alan "Radyo ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar, bunların izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz." hükmünü ihlalden dolayı verildi.

arka sokaklar içerde anne kırgın çiçekler kalbimdeki deniz rtük para cezası
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.