Sunay Akın ‘’Türkiye Yarı Aydın Cennetidir’’

Şair ve yazar Sunay Akın, 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nda tarihin tozlu sayfalarındaki saklı bilgileri kendine has üslubu ile kitapseverlere sundu.

Sunay Akın ‘’Türkiye Yarı Aydın Cennetidir’’
Şair ve yazar Sunay Akın, 8. Kocaeli Kitap Fuarı’nda tarihin tozlu sayfalarındaki saklı bilgileri kendine has üslubu ile kitapseverlere sundu.
8. Kocaeli Kitap Fuarı’nda şair ve yazar Sunay Akın, tarihin sayfalarında gizli ve bilinmeyen gerçekleri anlattı. Türkiye’nin yarı aydın cenneti olduğunu belirten Akın, yarı aydından çok korktuğunu ifade ederek, Kanuni Sultan Süleyman, Fahrettin Paşa, gibi tarihe damga vuran kişileri aktarıp, “Kim senin tarihini ötekileştiriyorsa bilki seni kandırıyordur” dedi.
Yahya Kaptan Salonu’nda gerçekleşen konferansta Sunay Akın, İstanbul Oyuncak Müzesi çalışmasından bahsederek konuşmasına başladı. Yarı aydından çok korktuğunu ifade eden Akın, ‘’Aranızda çekirge yiyen var mı? Peki at idrarı içen var mı? Her ikisini de yapan var mı? Bu soruları sorarken Fahrettin Paşa ve askerlerini aklına getiren yok mu? Pek bilmiyoruz değil mi? Fahrettin Paşa, Dünya Savaşı’nda hiç düşmeyen cephelerden Medine cephesinin kumandanıdır. Fahrettin Paşa ve askerleri cephede savaşırken bu süre zarfında çekirge yiyip at idrarı içti. Bu kahramanları bilmemek büyük ayıp’’ dedi.
Numberg Matbaası’ndaki İstanbul resimlerinde var olan Ayasofya’nın sütununun üstündeki heykelden bahseden Akın, ”Ayasofyanın mimarı Justinyanus heykeli bu. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettiğinde bu heykele saygı duyup yaşamasını ister. İkinci Mehmet’in duyduğu saygı minyatürlerde de vardı. Kanuni Sultan Süleyman döneminde bu heykelin gösterildiği bir minyatür de bulunuyor. Peki heykeli siz biliyor muydunuz? Heykel bir savaş öncesi eritilip silah yapıldı. İşte meselemiz bu olayların sonucundadır” dedi.
Muzaffer Gökman’ın ülkemizin en büyük kütüphanecilerden bir tanesi olduğunu ifade eden Akın, ”Türkiye’de kitabın nerede olduğunu gösteren çekmece sistemi Gökman tarafından 1944’de oluşturuldu. Yani 40 sene boyunca bu sistem yoktu ülkemizde. Beyazıd kütüphanesinde kurdu sistemi. 1952 yılında kütüphaneyi büyütmek istiyor Gökman. Kütüphanenin yanındaki arsa Gökman’a verilmiyor. Cenaze arabalarını park ediyoruz gerekçesiyle. Aslında meselelerimiz bunlar. Bunları yapan yarı aydınlardır” ifadesini kullandı.
Mona Lisa’nın Da Vinci’nin en kötü tablosu olduğunu dile getiren Akın, ”Ben Paris’teki Louvre Müzesi’ne gidince Mona Lisa’ya bakmıyorum. Tam karşısındaki Verone’nin İsa’nın gerçekleştirdiği bir mucizenin sergilendiği tablosuna bakarım. Bu tabloda biri var. Tablonun solunda Sultan Süleyman resmedilmiş. Neden bu tabloda Sultan Süleyman var. Bunun nedeni Süleyman’ın unvanı yani Kanuni. Çünkü öyle kanunlar yapmış ki; kendi döneminin üstünde her zamanı kapsayan kanunlar üretmiş. Peki, Süleyman’ın koyduğu bir kanunu bilen var mı?“ açıklamasını yaptı.
Padişahların kafesin arkasında divanı dinlediğini söyleyen Akın, ”Çünkü farklı düşünceler ortaya çıksın isterlerdi. Kanuni bir şey duyuyor divandan. Sinirleniyor. Sokağa dalıyor. Çeşmeye bakıyor. Çamurda sokak çeşmesinin musluğunu buluyor. Bütün sokak çeşmelerine musluk takılması kanunu koyan Kanuni, burada kırılmış bir musluk bulur. Çünkü o kanuna halk Allah’ın suyuna neden kilit vurulsun diyordu. Bu kanun dünyanın ilk çevreci kanunudur“ diyerek “Düşüncelerinin farklılığı bizim zenginliğimizdir. Bir ülkedeki düşünceler bir orkestranın elemanlarıdır“ şeklinde konuştu.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.