Stok Sitelerinden Filigran Konusunda Bir Önlem

Google şirketinin tarafından geliştirilmiş olan filigran kaldırma ile ilgili uygulaması stok fotoğraf sitelerini de bu konuda önlem almaya zorlamışa benzemekte.

Stok Sitelerinden Filigran Konusunda Bir Önlem

Google şirketinin tarafından geliştirilmiş olan filigran kaldırma ile ilgili uygulaması stok fotoğraf sitelerini de bu konuda önlem almaya zorlamışa benzemekte. Elini ise en hızlı tutan Shutterstock sitesi oldu. Görünenler o ki Shutterstock bu konu ile ilgili kendisini sağlama almak amacıyla hiç bir şekilde zaman kaybetmemiş.

Popüler durumdaki stok fotoğraf dağıtıcılarından Shutterstock  çok hızlı bir şekilde davranıp, Google şirketinin filigran kaldırma  ile ilgili uygulamasına ters mühendislik uygulayarak elinde yer alan görüntülerin ücretsiz bir şekilde kullanılıp telif hakkı ile ilgili hırsızlığının önüne geçmeyi tamamen başarmış bir halde.

Shutterstock'un mühendisleri, kasıtlı bir şekilde filigran kalıplarına küçük bir takım tutarsızlıklar ekleyip Google  şirketinin algoritmasına ters düşmekte olan akıllı  bir filigran Teknolojisini geliştirmiş halde. Bu çözüm öte yandan, Google algoritmasını devamlı  bir şekilde şaşırtmak amacıyla makine öğrenimine de başvurmakta.

Firma ayrıca, görüntünün kalitesini düşürmeden görüntüleri koruyabilmenin çok zor  bir durumda olduğunu ve şeffaflıkla birlikte filigranın yerini değiştirmenin ise çok daha fazla güvenlik sunmamakta olduğunu ancak bunu ise geometriyi değiştirmenin başarmış olduğunu vurgulamakta. Özet ile, filigranın yapılarına türlü değişkenler eklenip algoritmanın yineleyen kalıpları bulması biraz daha zorlaştırılmış. Eklenmiş olan şekillerin her görüntüye ve de fotoğrafı eklemiş olan kişiye göre değişmekte olması ise cabası.

Shutterstock öte yandan, Google şirketinin bu yeni çözümü çoktan test etmiş olduğuna ve bunu  da işlevsel bulmuş olduğuna dikkatleri çekiyor.

google filigran shutterstock
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.