SpaceX Roketine Ait Motor Test Edilirken İnfilak Etti

Havacılık firmalarından SpaceX, geçmiş olduğunuz günlerde test esnasında infilak etmiş olan Merlin roket motoruna tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışmakta.

SpaceX Roketine Ait Motor Test Edilirken İnfilak Etti

Havacılık firmalarından SpaceX, geçmiş olduğunuz günlerde test esnasında infilak etmiş olan Merlin roket motoruna  tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışmakta. Firmanın Texas’ta yer alan tesisinde meydana gelen olayda herhangi bir  şekilde yaralanma bulunmadığı ve de olayın fırlatma takvimine  hiç bir şekilde etki etmeyecek olduğu ifade edilmekte.

Gelecek sene 1 Falcon 9 fırlatması esnasında kullanılmak amacıyla tasarlanan söz konusu bu Merlin motorunun infilak etmiş olduğunda bir yeterlilik testinin gerçekleştirilmekte olduğu belirtiliyor. Bu özel testler sayesinde milyon dolar tutarındaki roketlerin ve taşımakta oldukları yüklerin beklenmedik olaylar yaşayacak olmasının önüne geçilmesi hedeflenmekte.

Öte taraftan sorunun tek bir tane motorda mı yoksa genel olarak Merlin iticisi sisteminde mi oluşmuş bulunduğu konusu halen bir açıklığa kavuşmuş durumda değil. Falcon 9’lar ise  ilk aşamada bunların 9 tanesini kullanmakta. Bu ay içerisinde ilk fırlatması yapılacak olan Falcon Heavy de ilk aşamada bunların 27 tanesini kullanmakta. Firma Mars’a gidecek olan aracı içinde Raptor ismi ile yeni bir tane motor tasarımı kullanıyor olacak.

Firma bu sene 16 tane başarılı görevle beraber, 2016 senesinde gerçekleştirilmiş olan fırlatmaların 2 katı daha çok başarı elde etmiş oldu. Öte yandan bu sene bitmeden, 3 tane Falcon 9 fırlatması daha gerçekleştirilmiş olacak.

 

spacex falcon 9 roket motoru
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.