Snapdragon'a Sahip Windows 10 Tam 29 Saat Video Oynatabiliyor

Microsoft şirketi ile Qualcomm şirketi bu senenin sonuna kadar ARM tabanına sahip dizüstü bilgisayarları kullanıcılar ile buluşturmayı hedefliyor.

Snapdragon'a Sahip Windows 10 Tam 29 Saat Video Oynatabiliyor

Microsoft şirketi  ile Qualcomm  şirketi bu senenin sonuna kadar ARM tabanına sahip dizüstü bilgisayarları kullanıcılar ile buluşturmayı hedefliyor. İki firma, bu dizüstülerin ise günlerce devam edecek bir batarya zamanı sunacak olduğunun altını çizmekte.

Her sene yapılan 5G zirvesi kapsamında Qualcomm şirketinin tarafından Microsoft şirketi iş birliği ile geliştirilmiş olan bilgisayarlar konusunda yeni bazı bilgiler paylaşıldı. ''Devamlı olarak İnternete Bağlı Kişisel Bilgisayarlar'' şeklinde bilinmekte olan dizüstü bilgisayarlar güçlerini Snapdragon 835 isimli işlemciden alıyor olacak. x86 Windows 10  isimli masaüstü uygulamalarını çalıştırabilmek içinde ARM emülasyon isimli katmanı kullanılıyor olacak.

ARM  isimli işlemciler, entegre devre amacıyla daha küçük kalarak boyutunu olanaklı kılan daha az transistör gerektirmekte. Daha küçük bir boyut ve de  daha düşük bir güç tüketimine karşın performans ve 
 de verimlilikten ise hiç bir şekilde ödün verilmemekte.

Microsoft şirketi daha şimdiden 100'lerce sayıdaki ARM tabanına sahip dizüstü bilgisayarı günlük bir şekilde test etmiş olduklarını ve özellikle  de batarya ömrünün ise beklentileri aşmış olduğunu ifade etmekte. Bu kapsamda geçmiş dönemde insanların bilgisayarları tam olarak  nasıl deneyimlemiş oldukları konusunda ezberlerin tamamen bozulacak olduğu da vurgulanmakta.

İlk  gelecek modellerin ASUS ile birlikte HP ve  de Lenovo tarafından sunulacak olduğu fakat fiyatların pek fazla ucuz bulunmayacağı söylenmekte. Daha  çok bütçe dostu modellerin de çeşitliliğin çoğalması sonrasında gelecek olduğu düşünülmekte.

Öte  yandan Apple’ şirketinin de MacBook modellerinde ARM tabanına sahip işlemcilere geçip Intel şirketine olan bağımlılığından kurtulmayı istediği iddialarının alevlenmiş olduğunu hatırlatalım.

microsoft Qualcomm snapdragon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.