Slovenya'da Bir Mağarada 2 Bebek Ejderha Yumurtalarından çıktı!

Bilimsel adı Olm ya da Proteus olan ve halk arasında Bebek Ejderha olarak nitelendirilen, canlılar kameralar önünde Yumurtadan çıktı! Olayın kameralar önünde yaşanmasıysa bilim dünyasında bir ilk olarak nitelendirildi! Detaylar haberimizde

Slovenya'da Bir Mağarada 2 Bebek Ejderha Yumurtalarından çıktı!

Hürriyet'in haberine göre, Olm ya da proteus olarak da bilinen ve halk arasında Bebek Ejderha olarak tanınan uçuk renkli ve kör amfibik yaratık her 5-10 yılda bir yumurtluyor. 100 yıl kadar süreyle yaşadığı tahmin edilen ejderhalar, Slovenya2nın turizm bölgesi olan ve bu ejderhaların binlerce yıldır yaşadığı bilinen Postojna mağarasında bilim adamlarının gözetiminde yumurtadan çıktı! 

Kuluçkadaki yumurtalar Slovenya'nın turist mekanı ve yaratıkların binlerce yıldır yaşadığı Postojna mağarasındaki akvaryumda Ocak ayında görülmeye başlandı.

Bebek proteusların gelişimini ve yumurtadan çıkışlarını gözlemlemek bilim açısından ender bir fırsat. 23 gelişmiş yumurtadan ilki 30 Mayıs'ta çatlamıştı. İkinci bebek olm Çarşamba akşamı yumurtasından yavaşça çıkmaya başladı.

Postojna mağarasında olmları çalışan ve bakımını sağlayan Saso Weldt "Bu hikayenin ilk bölümünün sonu ve yeni bir bölümün başlangıcı;yumurta olmadan beslenme ve yaşama" dedi.

BİLİM AÇISINDAN BİR İLK

Weldt BBC'ye açıklamasında daha önce kimsenin bebek olmların yumurtadan çıkışına tanık olmadığını ancak kızılötesi kamerayla bu anın yakalandığını söyledi. Weldt "Mağarada başka biyolojik çalışmalar yapıyordum. Ekranda bir yumurtanın eksik olduğunu fark ettik. Filmi geriye sardığımızda birşeylerin olduğunu anladık" diyor.

Weldt ve meslektaşları birkaç hafta içinde 23 yavrunun hepsinin sağlıklı biçimde yumurtadan çıkacağını ümit ediyor.

Postojna mağarasındaki görevliler kırılgan yumurtaların bakımı için amfibi hayvan uzmanlarından yardım alıyor.

Bu uzmanlar arasında 1950'lerden bu yana bir yeraltı dağ labarotuarında olmlar üzerinde çalışan Fransız ekip de var.

Sözkonusu labarotuar bu hayvanların yumurtadan çıkışlarının gözlemlendiği ikinci yer.

Weldt "Mağarada doğal olarak sürekli yumurtadan çıkıyorlar ama kimse iki yaşından küçük yavruları daha önce görmemişti" dedi.

Slovenya halkını büyüleyen yumurtaları birkaç haftalık süre içinde tek bir dişi proteus yumurtlamıştı.

Weldt "Ebeveyn testi yapmadık. Bu yüzden yumurtaların tek bir babadan gelip gelmediğini bilmiyoruz. Ama kuluçkaya yatıran tek bir anneydi. Bu anne bizim proteus kolonisiyle birlikte ve gayet sağlıklı" dedi.

Yumurtalar ayrı bir bölümde tutuluyor ve yakından takip ediliyor.

Başlangıçtaki 64 yumurtadan sadece 23'ünde embriyo gelişti. Döllenmeyen yumurtaların geri kalanı çürüdü ve suyun içindeki mantar iltihaplarına maruz kaldı.

Uzmanlar kayıpların yaşanmasının normal olduğunu söylüyor. Bebek ejderhaların vahşi doğada yaşam şansları çok daha düşük.

Weldt "Doğada her 500 yumurtadan iki yetişkin proteus ortaya çıkar" diyor.

Balkanlarda yeraltı nehirlerinde yaşayan bu tuhaf görünüşlü hayvanlar yüzyıllar önce seller nedeniyle kıyıya vurunca ejderha takma ismini almış. Balkanlarda ejderhaların kültürel önemi var ve pembe kertenkelelere benzeyen bu küçük yaratıklar ejderhaların bebekleri olarak kabul ediliyormuş.

Charles Darwin 1859'da basılan Türlerin Kökeni isimli kitabında proteuslardan ve gelişmemiş gözlerinden söz ederek doğal seleksiyona örnek olarak göstermişti. Darwin'den onlarca yıl sonra ünlü bilim insanı Humphry Davy bölgeyi ziyaret ederek mağaralarda proteuslara rastlamıştı.

proteus bebek ejderha Olm
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.