Singapur Robotlarla Birlikte İşçi Sorununu Çözmeyi Düşünüyor

Uzak doğu pazarında en büyük sorunlardan birisi yoğun nüfusa rağmen yaşlı kesimin fazla olmasıdır. Bu durum yoğun nüfus olmasına karşılık iş gücünde bir handikap yaratıyor. Keza üretimin çok olması gerektiği noktada çalışan sayısı bir hayli düşük olabiliyor. Bazı sektörlerde ise bu durum daha da vahim bir noktaya ilerlemiş durumda.

Singapur Robotlarla Birlikte İşçi Sorununu Çözmeyi Düşünüyor

Duruma el atan ABD menşei Knightscope şirketinin ise dahice çözümler ürettiğini söylemek gerekiyor. Üretilen robotlar güvenlik sektöründen diğer hizmet alanlarına kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahip. Geçtiğimiz gün itibariyle Singapur'da dört tekerlekli bir güvenlik şirketi yeni robotunu sektörlere duyurdu. Güvenlik robotu O-R3 için şu an için arz talep dengesi çok yüksekte değil. Ancak ilgi odağı olduğu kesin.

Talep oranlarında muhtemelen aylık ödenecek kira tutarının yüksek olması baz faktör olarak değerlendiriliyor. Bir O-R3 güvenlik robotu için aylık 10.000 $ kira talep ediliyor. Fakat güvenlik görevlilerinde mesleki deformasyon gibi oranların çok yüksek olmasından ötürü fazlaca talep olacağı tahmin ediliyor.

Singapur'da O-R3 güvenlik robotu çalışmaya başladığı andan itibaren 5 saat devriye, 2 saat şarj aralığı gibi bir düzenle karşımıza çıkacak. Haliyle işletmelerde tam güvenliği sağlamak adına GPS, yüz tanıma sistemi, takip mekanizması, zorlu arazi şartlarında gidebilme, Drone desteği, görüntü kaydı, ses kaydı gibi mekanizmalarıyla parlayacak.

Ortalama 80 kilogram ağırlığında olan robot güvenlik görevlisinin boy uzantısı ise 1.5 metre civarında. Yani ortalama olarak bir güvenlik görevlisi cüssesinde. Yüz tanıma sisteminin net olarak algılanabilir ve öğrenilebilir konuma gelene kadar hata ve yanılma payları ise mevcut görünüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.