Samsung Kendi İşletim Sistemine Başladı

Teknoloji devi Samsung, kendi işletim sistemini kurmaya başladı. İOS ve Android dışında kendine özgü bir işletim sistemi kurmayı amaçlayan Samsung, bu işletim sistemini tıpkı Apple gibi tüm cihaz ve ürünlerine uygulayacak.

Samsung Kendi İşletim Sistemine Başladı
Akıllı telefonlarda aklımıza iki büyük marka geliyor bunlar Samsung ve Apple. Bildiğiniz gibi bu sektörde pazar payının büyük bölümünü bu iki teknoloji markası oluşturuyor. Son verilere göre akıllı telefon satışlarının % 38'inin Samsung ve Apple olduğu açıklandı. Kalan % 62'lik kısmınıysa diğer telefon markaları oluşturuyor.
Samsung ve Apple arasında hırslı bir rekabet olduğu biliniyor. Fakat Apple'ın hiç kuskusuz rakiplerini geride bıraktığı bir özellik var; İşletim sistemi özelliği. Bilindiği gibi iPhone'ların işletim sistemi iOS bizzat Apple tarafından üretiliyor. Öteki firmaların çoğunda ise Google'ın ürettiği Android özellik kullanılıyor.
Yazılım donanım uyumunun önemini bilmeyen yok. iPhone'ların hem yazılımı iOS hem de donanımı Apple markası tarafından üretiliyor. Samsung markası da donanımını kendi tasarlıyor ama yazılım konusunda Google'a bağlı kalıyor. Örneğin iPhone 6s'te 2 GB RAM var. Çünkü iOS uygulaması, Android gibi aşırı RAM harcaması yapmıyor. Samsung Galaxy S7'de ise 4 GB RAM bulunuyor. Çünkü Android, iOS'a göre çok daha fazla RAM harcıyor ve Samsung'un bu konuda eli kolu bağlı kalıyor.
Sorunlardan biri de güncelleme… Bilindiği gibi, Android'de her güncelleme ayrı bir sıkıntı oluşturuyor. Mesela yakın geçmişte Android 7.0 Nougat piyasaya çıkacak ama Samsung'un hala 6.0 Marshmallow almayan cihazları var. Apple'da ise bir yazılım güncellemesi oluşturulduğunda bütün telefonlara aynı zamanda sunuluyor.
İşte Samsung markası bütün bu sorunları birleştirdi ve 2012 senesinde kendine ait Tizen işletim sistemini oluşturdu. Bildiğimiz gibi bu işletim sistemi şimdilik akıllı televizyonlarda ve akıllı saatlerde kullanıla biliniyor. Bunun dışında Hindistan'da satışa sürülen kimi akıllı telefonlar da Tizen işletim sistemi var. Tabi ki de Samsung bunu denemek için yapıyor. Yani küresel şuan için Tizen işletim sistemi olan akıllı telefon bulunmuyor.
Samsung'un Tizen'li oluşturduğu bir diğer akıllı telefon Z2'nin fotoğrafları basına sızdırıldı. Bununla birlikte Tizen işletim sistemi olan akıllı telefonların sayısı üçe çıktı.
Diğer yandan Tizen , iOS ile mücadele edebilirse ve iyi bir uygulama marketi oluşturursa Samsung markasının akıllı telefon pazarının tartışılmaz lideri olacak gibi gözüküyor. Tüm bunlar için uzun bir süre daha beklememiz gerekiyor.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.