Samsung İris Tarayıcısının Kandırılabildiği İddialarını Yalanladı

Samsung son amiral gemisi Galaxy S8 ile güvenlikte çığır açmayı hedefliyor. Klasikleşen parmak izi okuyucu sonrasında iris tarayıcı özelliğiyle gözümüzden bizi tanıyacağını iddia eden bir teknoloji söz konusu oldu. Samsung Galaxy S8 iris tarayıcıyı kandırmayı başaran Chaos Computer Club üyeleri ise bunu internette yayınlayarak güvenilir olmadığına vurgu yaptı.

Samsung İris Tarayıcısının Kandırılabildiği İddialarını Yalanladı

Samsung'un Galaxy S8 iris tarayıcı kandırma aşamasında yaptığı açıklamaya geçmeden önce dilerseniz bu işlemin nasıl yapıldığını belirtelim. Chaos Computer Club üyeleri yüksek çözünürlüklü bir fotoğraftan gözün çıktısını alarak işe başlıyor. Gözün bu şekilde sunulması iris tarayıcısını kandırmıyor. Fakat gözün önünde bir retina varmış gibi kontak lens koyulduğunda işler değişiyor.

Samsung Galaxy S8 iris tarayıcısı fotoğrafı gerçek zannederek ekran kilidini açıyor. Bu haliyle çok büyük bir güvenlik ihlali olarak tehlikeli sonuçlara mahal verebilir. Böylesi bir durumun mümkün olmadığını savunan Samsung ise açıklamayı Uzakdoğu pazarında yaparak kullanıcılarını rahatlatmaya çalışıyor.

Bunun mümkün olabilmesi için kızılötesi bir kamerayla kişinin gözünün fotoğrafının çekilmesi gerektiğine vurgu yapan yetkili imkânsız olduğunu anlatıyor. Bir noktada kızılötesi kamera satışının olmadığını belirtmesi ve ancak bu sayede çok düşük bir ihtimalle sapma payının olabileceğini vurgulaması müşterilerin kafasında soru işareti yaratabilir.

Galaxy S8'in iris tarayıcısını kandıran ekip ise kızılötesi kameraya ihtiyaç olmadığını, yalnızca yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafın üzerine kontak lens yerleştirmenin yeterli olduğunu ısrarla belirtiyor. Yakında İris tarayıcısı güvenli mi söylemlerinin apayrı bir boyuta taşınacağına eminiz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.