Samsung 2020 Yılında 4nm Exynos İşlemci Üretmeyi Planlıyor

Samsung dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında sabit bir konumda bulunuyor. Hemen her sektörde üretim yapan, gelişim kat ederken rakiplerine gözdağı veren şirketin işlemcileri ise gündemden düşmüyor. Samsung Exynos işlemcileri birçok farklı mobil cihazda kullanılmaya başlanarak Intel'in gidişatını daha da dibe çekmeye başladı.

Samsung 2020 Yılında 4nm Exynos İşlemci Üretmeyi Planlıyor

Bir diğer taraftan ise masaüstü ve laptop işlemci sektöründe Intel kendi rakibi olarak AMD ile kıyasıya bir mücadele veriyor. Mobil işlemci konusunda ise liderlik halen daha Qualcomm cephesinde görünüyor. Ancak bu yıl itibariyle işlemci üretim bandını 10nm teknolojisiyle değiştiren Exynos büyük bir devrim yarattı.

Halen daha diğer işlemcilerden çok daha küçük ve daha istikrarlı bir performans sağladığı için önü açık görünüyor. Üstelik Samsung Exynos işlemci üretiminde 2018'de yani önümüzdeki yıl 7nm teknolojisini denemeye başlayacak. Testler sonucunda herhangi bir sorun yaşanmadan üretim tamamlanırsa 2020 hedefi için 4nm teknolojisi bizi bekliyor olacak.

Samsung Exynos 4nm teknolojisiyle üretildiğinde şu an olduğundan %60 oranında daha ufak bir yonga olarak karşımıza çıkacak. Fakat teknik özellikleri muhtemelen iki kata kadar artış gösterecek. Buna ek olarak ise pil tüketimi, ısınmayı önleyecek soğutma sistemleri ve performans bazında ciddi artışlar bekleniyor. Şu an tüm geliştirme işlemlerini 7nm işlemci teknolojisine odaklayan Samsung başarıyla birlikte daha aşağıya çekmeyi deneyecek. Önümüzdeki dönemlerin işlemci yarışlarında Samsung Exynos ile Qualcomm için ciddi bir yarıştan söz etmek mümkün görünüyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.