Rekabet Kurumu Google İle İlgili Soruşturma Başlattığını Duyurdu

Google ile Yandex rekabetini kızıştıracak yeni bir hadise yaşandı. Rekabet Kurumu ,Google hakkında soruşturma açtı. Peki söz konusu soruşturmanın başlatılma sebebi ne?

Rekabet Kurumu Google İle İlgili Soruşturma Başlattığını Duyurdu

Taktir edersiniz ki internet günümüzde çok yaygın olarak kullanılar bir platform. Hemen hemen herkes internet kullanıyor ve haliyle bu platformu en pratik, en avantajlı şekilde sunan şirketler de bir adım öne geçiyor. Bilindiği üzere Türkiye'de daha doğrusu dünya genelinde en popüler arama motoru olarak Google kullanılıyor. Ancak Google sadece bir arama motoru değil. Aynı zamanda Android gibi işletim sistemlerinin de sahibi. İşte Google'a rakip şirketlerden Yandex'in itirazı da tam da bu noktada başlıyor. Rus malı Yandex, Google'ın yarışta hile yaptığını düşünüyor. Buna gerekçe olarak da Google'ın kendi işletim sistemi olan Android'de kendi uygulamalarını varsayılan olarak insanlara sunması. Mesela siz bir Android telefon satın aldığınızda çok büyük bir olasılıkla Google gibi uygulamalar kendinden yüklü oluyor. İşte Yandex'in itirazı da buna...

REKABET KURUMU SORUŞTURMA BAŞLATTI

Söz konusu olay hakkında Rekabet Kurumu gelen şikayetler üzerine Google'ın aleyhine olabilecek bir soruşturma başlattı. Ancak günümüzde aynı şeyleri mesela Microsoft da yapıyor. Bing arama motoru varsayılan sunuluyor veyahut işletim sisteminde Microsoft Edge, İnternet Explorer gibi tarayıcılar otomatikman yüklü oluyor. Yani bu konuda bir düzenlemeye gidilecekse tek bir şirket için değil, tüm şirketler için gidilmesi gerekiyor. Çünkü bize göre Google, Microsoft gibi devlerin elindeki bu fırsat Yandex'in elinde olsa Yandex de aynısını yapardı.

 

google rekabet kurumu yandex
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.