Qualcomm Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Edecek Sistem Geliştiriyor

Mobil işlemciler alanında dünyanın en büyük firmaları arasında yer alan Qualcomm'un alışılagelmişin dışında ilk kez elektrikli otomobil dünyasına hizmet verecek kablosuz bir şarj sistemi üzerinde çalıştığı belirtildi. Qualcomm Halo adı verilen bu teknoloji gelecek yıllarda gerekli alt yapı sağlanabilirse elektrikli araçlar için biçilmiş kaftan olabilir.

Qualcomm Elektrikli Araçları Kablosuz Şarj Edecek Sistem Geliştiriyor

Elektrikli otomobil dünyasında gelişmeler hızlı bir şekilde ilerlerken bu kez sürüş anında araçları kablosuz olarak şarj edebilecek sistemler üzerinde çalışılmaya başlandı. Bu çalışmalardan birisi mobil işlemci devi Qualcomm tarafından tanıtıldı. Qualcomm elektrikli araçları hareket halinde kablosuz olarak şarj edebilecek şarj teknolojisini duyurdu.

Qualcomm Halo adı verilen araç şarj teknolojisinin aracın yolda hareket halinde 100km/saatten fazla hız yaparak 20kw kadar şarj olabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bu sistemle birlikte geliştirilen teknoloji zıt yönde hareket eden aracın da şarj olmasını sağlayabilecek.

Qualcomm tarafından geliştirilen sistem 100 metrelik test pisti ile denendi. Her biri kendi güç kaynağına sahip olan 4x25 metrelik parçalardan oluşan güç kaynakları, hava boşluğu yardımıyla araç altına yerleştirilen iki tane 10kw'lık araç pedine güç gönderek işlemi başlatıyor. Böylece şarj sistemi 85kHz AC gücü aracın şarj için kullanacağı DC güç türüne çeviriyor.

Bu alanda oldukça başarılı bir yenilik olan sistemin en büyük dezavantajı ise maliyet. Henüz 100 metrelik test alanına harcanan büyük bütçeli alt yapının kilometrelerce yola döşenmesinin maliyetinin nasıl karşılanacağı veya bu maliyetin nasıl düşürüleceği ise şimdilik cevapsız kaldı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.