Polis Kıyafetinde Yeni Dönem Kep Altında Başörtü

Kadın polislerin başörtüsü takmasının önünü açıldı. Dünyada başörtü ile ilgili farklı uygulamalar yer alıyor. Özellikle ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kadın polislere başörtü serbest olurken, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde başörtülü kadın polis yok. Diğer Avrupa ülkelerinde bu konu ise henüz tartışma konusu. Öte yandan Norveç'te 2013'te hükümetin atadığı bir komisyon bu yönde yasa değişikliği yapılmasını önermiş fakat bakanlar kurulu teklifi reddetmişti. Son olarak bu yönetmenliğe Türkiye’den de destek geldi ve bu yıl Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliği değişikliğine giderek, kadın polislerin başörtüsü kullanması serbest bıraktı. Buna göre kadın polisler, kep, şapka ya da örgü altında kaldığı sürece, üniformalarının renginde ve desensiz başörtüsü kullanabilecek

Polis Kıyafetinde Yeni Dönem Kep Altında Başörtü

15/8/2007 tarihli ve 26614 sayılı özel bir gazete’de yayımlanan habere göre, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinin 5. maddesinin 1. fıkrasının (i) bendinde yer alan “Resmi kıyafetle birlikte kıyafetin içerisine” ibaresi şu şekilde değiştirildi: "Bayanların kep, şapka ya da örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecekler giyilemez” denildi.

İlk Açıklama CHP’de Geldi:

Alınan kararın 'tarafsızlık ilkesi'ni yok edeceğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ' Adaleti ve Güvenliği sağlayan kişilerin dini ve etnik kimliklerinin öne çıkarılması toplumsal çatlakları büyütür' dedi.
 

Veli Ağbaba'nın açıklaması şu şekilde;

“Din üzerinden dini semboller üzerinden siyaset yapmanın ülkemiz açısından bir kırılma noktası olduğunu yıllardır savunuyoruz. Yıllardır uyarılarımıza kulak asılmasa da tarih bizi haklı çıkarıyor. Toplumsal fay hatlarını daha da derinleştirecek adımlar atmaktan bu ülkeyi yönetenlerin vazgeçmesi gerekmektedir.  Özelliklede Ülkede Adaleti ve Güvenliği sağlayacak kişilerin etnik ve dini kimliklerin, toplumun sağlığı açısından ön plana çıkarmamaları gerekmektedir. Eğer ön plana çıkarsa bu durum toplumsal çatlaklar yaşanmasına neden olur” açıklamasında bulundu.

CHP Başörtü Kep Şapka Kıyafet Yönetmeliği Polis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.