Play Store'da Görülen Xavier Virüsü İle Android Kullanıcıları Tehlikede!

Android kullanıcıları tekrardan zararlı yazılım ile tehlike altında. Android güvenliği için yayınlanan bir araştırma raporu doğrultusunda kullanıcıları tehlike altına sokan kötü amaçlı bir yazılımın Google Play Store mağazasında hızlı bir şekilde yayıldığı öne sürüldü.

Play Store'da Görülen Xavier Virüsü İle Android Kullanıcıları Tehlikede!

Son dönemde adı sıklıkla zararlı yazılımların tehlikesi ile karşı karşıya kalan Android işletim sistemi yeni bir virüs tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Android işletim sistemi içeren mobil cihaz kullanıcılarının başı yine bir zararlı yazılım ile dertte görünüyor. Play Store üzerinde zararlı yazılım paniği yaşanırken bu virüsün adı Xavier olarak ortaya çıktı. Özellikle banka hesapları, kredi kartı bilgileri ve kişisel şifre güvenliği bilgilerini öğrenip kayıt altına alan Xavier virüsünün şimdilik 1000'e yakın Android cihaza bulaştığı öne sürüldü.

Birçok ücretsiz Android uygulamasına bulaşabilme özelliği olan Xavier virüsü reklamlar aracılığı ile kullanıcıların kişisel bilgilerine erişebilme özelliğini bulunduruyor. Xavier virüsünün geçmişi iki yıla dayanırken son dönemde geliştirilen virüs sayesinde tüm kullanıcı özel bilgileri tehlike altına girmiş durumda.

Son dönemde sıklığı artan Android zararlı yazılımlar sonrası Android işletim sisteminin güvenilirliği de sorgulanmaya başladı. Rend Micro güvenlik raporlarına göre Xavier virüsü uzaktan kontrol sistemi ile tek bir tık ile tüm kişisel veri ve bilgilerinize ulaşabiliyor.

Xavier virüsüne en çok maruz kalan ülkeler ise Güney Doğu Asya ülkeleri ile birlikte Vietnam, Filipinler ve Endonezya olarak belirtildi. Bunun yanında gelişmiş ülkeler sınıfında yer alan ABD ve Avrupa ülkeleri ise şimdilik bu virüsten en az etkilenen ülkeler olarak açıklandı.

Android kullanıcılarının Xavier virsüne maruz kalmaması açısından indirecekleri uygulamaların geliştiricilerinin güvenilirliğini test etmeleri ve güvenli geliştiricilerin uygulamalarını edinmeleri öneriliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.