PCI Express 5.0 Üreticilerin Kullanımına 2019 Yılında Sunulacak

PCI Express 5.0 çok yakında bilgisayar sistemlerinde yerini alacak. Peki geliştirilen PCle 5.0 donanımı ek olarak kullanıcısına hangi özellikleri vaad ediyor, birlikte inceleyelim.

PCI Express 5.0 Üreticilerin Kullanımına 2019 Yılında Sunulacak

PCI Express 5.0 sisteminin geliştirilmesinde son aşamaya gelindi. PCI-SIG Geliştiriciler Konferansı'nda PCI Express 5.0 sisteminin geliştirilmesi için 0.3 sürüm aşamasına gelindiği duyuruldu. 0.7 ile 1.0 sürüm aşamasına gelindiği zaman tamamlanmış PC sistemlerinde kullanılmak üzere hazır hale gelecek olan sistem üreticilere de bildirilecek.

PCI Express 5.0 çalışmaları göz önüne alındığında sistemin 2019 yılında hazır olacağı ve bileşen üzerinde tek veri yolu ile 32GT/s değerini kullanıcısına sunacağı öne sürülüyor. Bunun yanında PCle 4.0 sisteminin ise 2018 yılında hazır hale geleceği belirtilirken önümüzdeki yıl satışa sunulan bilgisayar sistemlerinde PCI Express 4.0 ürünlerini Intel'in 8.nesil işlemcileri ile birlikte görebilmemiz mümkün olacak. Intel tarafından doğrulanan bu durum ile ilgili olarak firma 2018 yılının yarısına kadar kullanıcılarla 8. nesil işlemcileri buluşturmak istediğini belirtti. Intel'in en büyük rakibi olan AMD ise PCle 4.0 sistemini kullanabilmek için 2020 yılını işaret ediyor.

PCI Express 5.0 sisteminde ethernet 400GB/s ve çift 200GB/s InfiniBand değerlerine ulaşacak. Bu durumda büyük veriler için geliştirilmiş olan yapay zeka ve makine öğrenimi sistemleri alanında da büyük yenilikler beraberinde gelecek.

NVMe SSD gibi düşük performans gerektiren ürünlerde yüksek hız elde edebilmek için daha az veri yolu kullanımı olanaklı hale getirilecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Tesla Şirketi Ne Zaman Otonom Tır Tanıtımını Yapacak?
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.
Moto Z2 Force Modeli Görüntülendi.